Majandusväljaanne Forbes reastas suuremad energiariskid, mis ähvardavad maailma aastal 2013, vahendab Talouselämä.
Forbes nimetab esimese riskina pingeid Lähis-Ida riikides, mis jätkuvad tõenäoliselt ka tuleval aastal. Väljaanne pakub, et kui nn araabia kevad peaks levima kõigisse naftatootmisega tegelevatesse riikidesse, kergitaks see nafta hinna talumatule tasemele.Teise võimaliku riskina nimetatakse ülereageerimist. Kuigi Lähis-Ida konfliktideks püütakse valmistuda, on üheks riskiks võimalikele ohtudele ülereageerimine. Erinevad ohud kergitavad nafta hinda, samas vajaks Euroopa, USA ja Hiina habras majanduskasv stiimuliks just odavamat naftat.Eraldi märgitakse ära ka Iraan, mille puhul kahtlustatakse endiselt, et riigil on salajane tuumaprogramm. See omakorda on oht Lähis-Ida stabiilsusele.
Mainimist leiab ka Venemaa-sisene energiasõda. Forbes kirjutab, et kaks Venemaa energiahiidu ehk Rosneft ja Gazprom võivad võitlema hakata valitsuse investeeringute nimel. Gaasikontsern Gazprom soovib kasvatada turuosa Euroopas ja naftakontsern Rosneft soovib laieneda kõigil maailma turgudel. Konkurendid hoiavad Venemaad poliitiliselt ja majanduslikult ebakindlas seisus.Lisaks märgitakse ühe riskina USA võimalikku skisofreeniat. Nimelt on USA innustunud kildagaasist. See leevendab USA koduturu sõltuvust naftast, samal ajal odavneb aga ka nafta hind ning gaasi on välisturgudele raske müüa. Odavnevast naftast lõikab samal ajal kasu USA suurim konkurent Hiina. Kuna kõik see on omavahel seotud, võib taoline olukord Ameerika „pea sassi ajada“.
Loe ka teisi tööstusuudiseid Äripäeva tööstusuudiste teemaveebist toostusuudised.ee.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Iraani naftatootmine on lääne sanktsioonide tõttu kahanenud 30 aasta madalaimale tasemele ning tõenäoliselt on langusele oodata lisa, ütles täna Rahvusvaheline Energiaagentuur, vahendas Reuters.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.