Inimestel peaks olema rohkem valikuvabadust selles osas, kuidas nende pensionifondi investeeritud raha tuleks kasutada, leidis teenusmajanduse koja tegevjuht Kristina Narusk.
"Väga palju on poleemikat olnud selle üle, et Eestis puuduvad sisuliselt sellised pensionifondid, mis investeeriks Eesti enda ettevõtetesse ja see raha, mis pensionifondidesse investeeritakse ikkagi ringluse kaudu Eestisse jääks, mitte kuhugi väljapoole." rääkis Narusk võimalustest pensionisüsteemi muutmiseks. Tema hinnangul võiks olla rohkem valikuvariante ja vabadust, kui praegu.
Seda, kas peaks hakkama sissemakstava raha osakaalu suurendama, ta lahenduseks ei pidanud, märkides, et tulevikus on pensionisaajaid oluliselt rohkem kui inimesi, kes pensionäre üleval peavad pidama.
"Kui me tahame, et Eestis maksumaksjaid tekiks rohkem, et maksutulu kasvaks, et ettevõtlus areneks ja vahendeid, mida ettevõtlusse annaks suunata, tuleks ka pensionifondide investeeringutena, siis see võiks olla ju igati positiivne nii tänases päevas kui ka tulevikus," leidis ta.
Äripäev uurib täna ettevõtjatelt, mis on see kõige olulisem muudatus, mida tuleks pensionisüsteemis rakendada, et seda paremaks muuta.
Seotud lood
Tunnistan ausalt, et mulle ei meeldi pensioniks säästa. Aga ma tean, et ilma säästmiseta ei ole inimväärne vanaduspõlv Eestis lihtsalt võimalik, kirjutab seekordses kolumnis Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse esimees Mart Jesse.
Tänane kolmesambaline pensionisüsteem võiks ideaalse toimimise korral tagada skandinaavialiku heaolupensioni. Vähenevat riiklikku esimest sammast tasakaalustab kasvav kohustuslik teine sammas, tagades pensioni püsimise siiski vaid Euroopa sotsiaalhartas defineeritud vaesuspiiril, kirjutab Swedbanki pensionifondide juht Loit Linnupõld.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.