Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjon toetas täna heitmekvootide ülepakkumisest kreeni läinud heitmekvoodibörsi päästeplaani.
Komisjon toetas ettepanekut muuta seadust, mis võimaldaks osa ülemäärasest kvoodist ajutiselt turult kõrvaldada, et hinnad kosuda saaksid, vahendas Bloomberg.
Aprillis kukkus CO2 tonni hind börsil 2,46 eurole kui keskkonnakomisjon oma toonases hinnangus Euroopa Komisjoni plaani hindade turgutamiseks tagasi lükkas. Täna oli heitmetonni hind ca 4,5 eurot.
Läinud aastal ulatus ülemäärase kvoodi hulk ligi 2 miljardile tonnile, mis on peaaegu sama maht kui ELi aastane kvoodilimiit. Probleemi põhjus on, et limiidid pandi paika enne majanduslangust, mis on nõudlust kvoodi järgi järsult vähendanud.
Aprillis lükkas parlamendi täiskogu heitmekvoodi börsi päästyeplaani tagasi. Kompromiss on parlamendi täiskogul uuel hääletusel juuli alguses. Analüütikud hindavad, et parlamendi toetus plaanile on nüüd tõenäolisem. Edasi jääb näha, kas kompromissiga nõustuvad ka liikmesriigid.
Täna heakskiidu saanud kompromissi järgi hakkavad ajutiselt käibest välja võetud kvoodid turule tagasi tulema aasta pärast seda, kui viimased sellised kvoodid on turult kõrvaldatud. Samuti lepiti kokku, et interventsioon jääb ühekordseks ning et 600 miljonit ajutiselt kõrvaldatud heitmeluba peab minema puhtamate tehnoloogiate arendamise rahastamiseks. Algselt oli Euroopa Komisjoni ettepanek turult kõrvalda 900 miljonit heitmeluba ning need müüki tagasi tuua aastatel 2019-2020.
Päästeplaani kriitikud nagu Poola valitsus ja terasetootja ArcelorMittal taunivad, et C02 kvoodi kõrgem hind ajab üles energia hinna. Toetajad nagu Royal Dutch Shell Plc aga väidavad vastu, et kõrgem hind on vajalik, et sundida firmasid investeerima puhtamasse tehnoloogiasse.
Seotud lood
Euroopa Parlament andis täna lõpuks oma jah-sõna Euroopa Komisjoni kliimavoliniku plaanile ELi heitmekvootide börsi päästmiseks, kus CO2 tonni emiteerimise hind on viimase nelja aastaga kukkunud üle 70%.
Heitmekvoodi hind kukkus rängemalt kui varem, kui europarlament hääletas maha Euroopa Komisjoni ettepaneku osa kvooti müügilt kõrvaldada.
Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles täna, et toetab plaani osa heitmekvoote ajutiselt käibelt kõrvaldada, et sel moel kvoodi hind mõistlikumale tasemele kergitada.
Eesti ja Soome vägikaikavedu LNG-terminali asukoha üle ning pikalt vinduv Leedu tuumajaama projekt on lähinäited, mis ilmestavad Euroopa ühtse energiaturu sünniraskusi.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.