Euroopa Parlament andis täna lõpuks oma jah-sõna Euroopa Komisjoni kliimavoliniku plaanile ELi heitmekvootide börsi päästmiseks, kus CO2 tonni emiteerimise hind on viimase nelja aastaga kukkunud üle 70%.
Kaalul oli ELi kogu kliimastrateegia usaldusväärsus ning risk, et süsteem uuesti liikmesriikide tasandile killustub.
Parlamendi otsuse peale kerkis heitmetonni hind börsil 9,8%.
"Osa kvoodi ajutiselt käibest välja võtmine on ületanud seni suurima tõkke, kuid selle reaalsuseks saamine on veel küsimärgi all ning vaevalt see enne 2014. a keskpaika aset leiab," kommenteeris agentuuri Bloomberg energiavaldkonna analüütik Itamar Orlandi. "Tähelepanu keskpunkt nihkub nüüd Strasbourgist Berliini, kuna Saksamaa otsus määrab, kas plaanist saab asja."
Tegemist oli teistkordse hääletusega. Hääled jagunesid 346 poolt ja 308 vastu. Aprillis hääletas parlament komisjoni ettepanku maha, misjärel heitmetonni hind kukkus 45%.
Euroopa heitmekvoodi börsil on tekkinud suur ülepakkumine, kuna kvoodid löödi lukku kriisieelsel tasemel. Nõudlus on kriisiga aga järsult vähenenud - 17. aprilli kukkus heitmetonni hind kõigest 2,46 eurole.
2012. aastal oli ülepakkumine ligi 2 miljardit tonni, mis vastab peaaegu kogu süsteemi aastalimiidile.
Komisjoni algne plaan oli 900 miljonit heitmeluba aastast 2015 kolmeks aastaks käibelt kõrvaldada. Kompromissi järgi jääb interventsioon ühekordseks ning ajutiselt käibelt kõrvaldatud kvoodid tulevad uuesti müüki juba aasta hiljem.
UniCredit SpA analüütikud hindavad, et läinud kuul kokku lepitud kompromiss vähendab interventsiooni mõju heitmetonni hinnale. Hind kerkib maksimaalselt 5,5 tonnile, rehkendavad analüütikud.
Parlamendi otsuse järel tuleb kokkulepe kinnitada ka liikmesriikidega. Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles maikuus, et Saksamaa loodab seisukoha kujundada pärast septembris toimuvaid valimisi.
Seotud lood
Eesti ja Soome vägikaikavedu LNG-terminali asukoha üle ning pikalt vinduv Leedu tuumajaama projekt on lähinäited, mis ilmestavad Euroopa ühtse energiaturu sünniraskusi.
Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjon toetas täna heitmekvootide ülepakkumisest kreeni läinud heitmekvoodibörsi päästeplaani.
Hiina järel maailmas teine suurim kliima soojenemist põhjustavate heitmete tekitaja USA on valmis otsustavalt tegutsema, et seda saastet vähendada, kinnitas USA president Barack Obama teisipäeval oma kliimastrateegiat avalikustades.
Hiina avas eile Shenzhenis pidulikult esimese heitmekvootidega kauplemise börsi kokku seitsmest pilootprojektist, mille pealt hiljem otsustatakse suurema riigiülese börsi asutamine, vahendas agentuur Bloomberg.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.