Hiina avas eile Shenzhenis pidulikult esimese heitmekvootidega kauplemise börsi kokku seitsmest pilootprojektist, mille pealt hiljem otsustatakse suurema riigiülese börsi asutamine, vahendas agentuur Bloomberg.
Kvoodi hinnaks oli 4,9 dollarit tonnist.
Võrdluseks oli heitmekvoodi hind maailma suurimal, kuid hetkel ülepakkumise käes vaevlaval heitmekvootidega kauplemise börsil Euroopas eile 4,7 eurot ehk 6,3 dollarit. Heitmekvootidega kauplemise börsi avamisel Euroopas oli kvoodi hind ca 30 euro tasemel tonnist.
Kokku peaksid Hiina pilootprojektid reguleerima aastaks 2015 heitmeid 800 miljoni kuni miljardi tonni ulatuses.
Läinud aastal kasvasid heitmekogused hiinlaste energiakasutusest 6% 9,2 miljardile tonnile. See on ca 27% kliima soojenemist põhjustavatest heitmetest maailmas.
Seotud lood
Euroopa Parlament andis täna lõpuks oma jah-sõna Euroopa Komisjoni kliimavoliniku plaanile ELi heitmekvootide börsi päästmiseks, kus CO2 tonni emiteerimise hind on viimase nelja aastaga kukkunud üle 70%.
Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles täna, et toetab plaani osa heitmekvoote ajutiselt käibelt kõrvaldada, et sel moel kvoodi hind mõistlikumale tasemele kergitada.
Hiina järel maailmas teine suurim kliima soojenemist põhjustavate heitmete tekitaja USA on valmis otsustavalt tegutsema, et seda saastet vähendada, kinnitas USA president Barack Obama teisipäeval oma kliimastrateegiat avalikustades.
Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjon toetas täna heitmekvootide ülepakkumisest kreeni läinud heitmekvoodibörsi päästeplaani.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.