Heitmekvoodi hind kukkus rängemalt kui varem, kui europarlament hääletas maha Euroopa Komisjoni ettepaneku osa kvooti müügilt kõrvaldada.
Komisjoni ettepaneku eesmärk oli vähendada turul ülepakkumist ning väga madalale langenud kvoodi hinnale põhi alla saada.
Detsembrikuu lepingutes alanes CO2 kvoodi hind 45% rekordmadalale 2,63 eurole tonnist, vahendas agentuur Bloomberg.
„On veel mingi teoreetiline võimalus, et ettepanek läbi läheb. Kuid eriti tõenäoline see ei ole,“ ütles Bloomberg New Energy Financei analüütik Konrad Hanschmidt. „Pigem ootame nüüd spekulatiivset müügilainet, mille järel ka tööstusettevõtted oma ülejäägi likvideerivad. See võib heitmekvoodi hinna kukutada lähikuudel ühele eurole tonnist.“
Euroopa Liit käivitas maailma ainsa suure heitmekvootidega kauplemise süsteemi 2005. aastal. Eesmärk oli panna kliima soojenemist põhjustavate heitmete emiteerimisele hind, et survestada nii ettevõtteid puhtamatesse tehnoloogiatesse investeerima. Kvooditurul tekkinud suur ülepakkumine on aga kvoodi hinna viinud nii madalale, et mehhanism ei täida oma kavandatud eesmärki.
ELi eesistujariik Iirimaa teatas, et konsulteerib teiste liikmesriikidega, kuidas kvoodi hinnale siiski põhja alla saada.
Seotud lood
ELi liikmesriigid ei kiirustanud reanimeerima Euroopa Komisjoni ettepanekut osa CO2 kvoodist ajutiselt turult kõrvaldada, et sel moel ülepakkumist vähendada, kvoodi hinda tõsta ja turumehhanism oma algset eesmärki teenima panna.
Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjon toetas täna heitmekvootide ülepakkumisest kreeni läinud heitmekvoodibörsi päästeplaani.
Soome energiafirma Fortumi aktsiat tabas täna üheksa kuu suurim langus, kui Euroopa Parlamendi otsus tõmbas kriipsu peale suurtele kasumiväljavaadetele.
Maailmale teed näitama pidanud Euroopa Liidu kliima- ja energiapoliitika on vähemalt lühiajaliselt andnud hoopis äraspidise ja soovimatu tulemuse, kirjutab värske ajakiri The Economist.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.