Hiina järel maailmas teine suurim kliima soojenemist põhjustavate heitmete tekitaja USA on valmis otsustavalt tegutsema, et seda saastet vähendada, kinnitas USA president Barack Obama teisipäeval oma kliimastrateegiat avalikustades.
Strateegia seisab kolmel sambal - vähendada musta energia tarbimist, suurendada rohelise energia kasutust ning vähendada energia raiskamist.
Ühtlasi tahab USA olla uute tehnoloogiate liider ja eestvedaja maailma tasemel.
"Süsinikuvaene puhta energiaga majandus võib olla kasvumootor paljudeks kümnenditeks. Ja ma tahan, et Ameerika selle mootori ehitaks," ütles Obama Washingtonis Georgetowni ülikoolis lõõskava päikese all peetud kõnes.
Obama kutsus üles käsitlema puhtamale tehnoloogiale üleminekut kui ärivõimalust, pareerides kriitikat, et karmimad keskkonnanõuded majandust liigselt koormavad ja energiaarved lakke ajavad.
"Nende väsinud vabanduste häda on selles, et need kõnelevad täielikust usu puudumisest Ameerika uuendusvõimesse. Kriitikud näivad arvavat, et kui me anname oma firmadele ülesande leida innovaatlised lahendused heitmete vähendamiseks, siis nad ei tee või ei suuda seda teha," ütles Obama, viidates, et Ameerika ajalugu kõneleb pigem vastupidisest.
Musta energia tarbimise vähendamiseks tahab Obama lõpu teha olukorrale, kus USA elektrijaamad võivad CO2 õhku paisata ilma igasuguste riiklike piiranguteta. Nii sai USA keskkonnakaitse agentuur ülesande välja töötada riiklikud standardid heitmete piiramiseks nii olemasolevatele kui uutele jaamadele.
Samas ei kao kuhugi ka USAs fossiilsete kütuste kasutamine. Naftatootmine jätkub ning võibolla saab rohelise tule ka torujuhe Kanada õliliivadelt USA rafineerimistehastesse, kui see heitmeid ülemäära ei suurenda. Küll aga tahab USA valitsus enam kasutusele võtta maagaasi, mis aitab samuti energiat toota vähemate heitmetega ning mis on sektori arenedes USAs loonud palju uusi töökohti.
Senisest aktiivsemalt tahab USA valitsus panustada rohelisele energiale ning võita võidujooksu Saksamaa ja HIinaga parimale tehnoloogiale. Siht on tuulest ja päikesest toodetud energiat, mille tootmine on viimase nelja aastaga kaks korda kasvanud, uuesti kordades suurendada.Samuti kutsus Obama üles lõpetama maksusoodustusi suurtele naftafirmadele ja investeerima selle raha hoopis uutesse tehnoloogiatesse.
Obama tahab USA-le liidrirolli ka rahvusvahelisel tasandil ning lubab juhtida isikliku eeskujuga. Ühe algatusena tahab USA käivitada kõnelused globaalse vabakaubanduslepingu sõlmimiseks puhaste tehnoloogiatega kauplemisele, et suurem hulk riike saaks energiatootmises nö musta perioodi vahele jätta.
Obama ütles, et on avatud kõigile uutele ideedele, mis aitavad kliima soojenemise vastu võidelda moel, mis loob uusi töökohti ja kindlustab kasvu.
"Pea liiva sisse peitmine võib anda julgema tunde, kuid tormi eest see ei päästa," märkis Obama.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Parlament andis täna lõpuks oma jah-sõna Euroopa Komisjoni kliimavoliniku plaanile ELi heitmekvootide börsi päästmiseks, kus CO2 tonni emiteerimise hind on viimase nelja aastaga kukkunud üle 70%.
Ei USA presidendi Barack Obama äsja avaldatud kliimastrateegia, mis võtab kursi heitmete vähendamisele fossiilsetest kütustest, ega kildagaasi buum USAs pole mõjutanud Utah' osariigi toetust Enefiti plaanidele hakata kohalikust põlevkivist õli tootma.
Taani tuulikutootja Vestas Wind Systemsi aktsia on täna tõusnud 5,5%, 76,35 Taani kroonile, kuna USA president Barack Obama eilne kõne energeetikast lubas helget tulevikku taastuvenergiale ja maagaasile.
Enefit American Oili tegevjuht Rikki Lauren Hrenko ei näe erilist ohtu, et äsja avalikustatud president Barack Obama kliimakava võiks negatiivselt mõjutada Enefiti Utah' projekti.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.