Ei USA presidendi Barack Obama äsja avaldatud kliimastrateegia, mis võtab kursi heitmete vähendamisele fossiilsetest kütustest, ega kildagaasi buum USAs pole mõjutanud Utah' osariigi toetust Enefiti plaanidele hakata kohalikust põlevkivist õli tootma.
"Utah osariik pooldab seda projekti ja jätkab selle toetamist," ütles Äripäevale Utah' osariigi energeetika arendusameti mittekonventsionaalsete energiaallikate valdkonna juht Rob Simmons. "Ma usun, et see projekt saab olema edukas," ütles Simmons.
Simmons möönis, et USAs on nii põlevkivi vastaseid kui ka toetajaid. Toetajaid leiab föderaalvalitsuse tasandilt ning ilmselt on ka Kongressis rohkem neid, kes leiavad, et USA põlevkivivarusid tuleb arendada vastutustundlikult, et toota taskukohast ja kvaliteetset mootorikütust ning suurendada USA energiajulgeolekut, ütles Simmons. Ta viitas, et kriitikamürast hoolimata kasutab USA juba praegu nii Kanada õliliivadest toodetud bensiini ning võtab tõenäoliselt omaks ka mootorikütuse tootmise põlevkivist, kui tootmine on vastutustundlik ja majanduslikult mõistlik.
"Utah's usuvad nii osariigi kuberner kui seadusandjad, et põlevkivi kasutamise majanduslikud ja muud kasud kaaluvad kulud üles ja me jätkame selle toetamist," ütles Simmons.
Analüüsides president Obama kliimastrateegia väljavaateid, märkis Simmons, et eelkõige keskendub see heitmete vähendamisele kivisöe baasil toodetud elektrienergiast, Enefiti projekt on vedelkütuse tootmiseks. Ning igasugused regulatsioonid võtavad alati aastaid aega, enne kui kõik juriidilised aspektid paika saavad, ning siis kulub veel aega, enne kui uued reeglid jõustuvad.
Simmons möönis, et ka USA kildagaasi buum on turgu mõjutanud. "Arvestades aga seda, et nõudlus vedelkütuste järele kasvab ning millised on maagaasi vedelkütuste asendajaks konverteerimise kulud, eeldan, et nafta hind jääb piisavalt kõrgele tasemele, et Utah' põlevkiviressursside kasutuselevõtmine oleks majanduslikult mõttekas," ütles Simmons.
Kommenteerides USA põlevkiviassotsiatsiooni juhi Anton Dammeri hiljuti Tallinnas põlevkivisümpoosionil öeldut, et USA praegune administratsioon põlevkivi kommertskasutust ei toeta, ütles Simmons, et nõustub, et riigimaadel ei ole põlevkivitööstuse arendamine USAs tõepoolest nii lihtne kui eramaadel või Utah' osariigile kuuluvatel maadel. "Asjaolu, et Enefiti Utah' projekti esimene faas on valdavalt eramaal, peaks projekti edenemist soodustama," ütles ta.
Simmons möönis, et Enefiti tehnoloogiat ei saa Utah's üks-üheselt üle võtta, kuid nentis, et tehnoloogia kohandamine toorme eripäradele on õlitööstuses tavaline.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul peab juhtkond vastutama nende Eesti Energia investeeringute eest, mis pole planeeritult käivitunud.
Pealkirja all "Seiklused Utah' kõrbes" saatis Eesti Energia ajakirjanikele oma Ameerika projekti juhi Rikki Hrenko kommentaari plaanidest USAs.
Taani tuulikutootja Vestas Wind Systemsi aktsia on täna tõusnud 5,5%, 76,35 Taani kroonile, kuna USA president Barack Obama eilne kõne energeetikast lubas helget tulevikku taastuvenergiale ja maagaasile.
Hiina järel maailmas teine suurim kliima soojenemist põhjustavate heitmete tekitaja USA on valmis otsustavalt tegutsema, et seda saastet vähendada, kinnitas USA president Barack Obama teisipäeval oma kliimastrateegiat avalikustades.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.