Soome tippreiting jääb ilmselt alles, vähemalt esialgu, kommenteerisid majanduseksperdid Soome valitsuse kaks päeva väldanud eelarve- ja reformikõneluste tulemusi.
Nordea panga analüütik Aki Kangasharju andis paketile positiivse hinnangu, ehkki möönis agentuurile STT, et palju asju jäi endiselt lahtiseks.
OP-Pohjola peaökonomist Reijo Heiskanen pidas olulisimaks, et esimest korda on paberile pandud nägemus, kuidas Soome vajadused ja võimalused ots otsaga kokku saada.
Nii Heiskanen kui Kangasharju on seda meelt, et Soome säilitab oma tipptasemel reitingu, kui valitsus reforme ellu viima hakates omavahel tülli ei pööra ja asjad edenevad.
Soome on euroalal ainus riik, millel on tipptasemel AAA reiting stabiilse väljavaatega kõigi kolme suurima reitinguagentuuri juures.
Seda reitingut hoiab üleval asine, läbipaistev ja konsensusel tuginev poliitikategemine, avaldas reitinguagentuur S&P selle aasta alguses. Samas hoiatati, et reitingut ohustab see, kui struktuursetele probleemidele ei leita reformide näol kohast lahendust. Maikuu lõpus märkis agentuur Moody's, et defitsiiti katteks tuleb Soomel oma konkurentsivõimet parandada, vahendas agentuur Bloomberg.
Soome majandusuuringute instituut Etla on kõrvutanud 30 aasta näitajaid ning leiab, et Soome tööjõu ühikukulud on 15% kõrgemad kui Saksamaal ja enam kui 20% kõrgemad kui Rootsis.
Tootlikkuse tõstmine, sealhulgas avalikus sektoris, peaks olema Soome esmane eesmärk, kui tahetakse säilitada heaoluühiskonda, hindas OECD veebruaris Soome majanduse kohta avaldatud analüüsis. Parima lahendusena näeb OECD Soome omavalitsuste arvu vähendamist.
Teist korda nelja aasta jooksul on Soome SKP languses, kuna ekspordinõudlus väheneb ja firmad koondavad. Soome valitsus prognoosi järgi kahaneb Soome SKP tänavu 0,5%. Tulevaks aastaks prognoositakse 1,2% suurust SKP kasvu.
Soome keskpanga juunis avaldatud prognoosi järgi riskib Soome avaliku sektori võlatase aastal 2015 ületada euroalal lubatud 60% piiri SKPst.
Seotud lood
Soome valitsuse täna toimunud ajurünnakul, kus otsiti ideid ja mõtteid Soome uuele edule aluse panekuks, kerkis muuhulgas üles riigis valitsev suhtumine.
Soomest ei saa enam madalapalgalist maad. Et see nii võiks olla, tuleb teha asju, mida muu maailm ei tee, oli üks mõte eile Helsingis toimunud arutelufoorumilt, kus peateemaks oli Soome heaoluühiskonna tulevik.
Hoolimata kõrgetest kohtadest rahvusvahelistes edetabelites ei ole Soome konkurentsivõime piisav, et korvata järsku langust paberitööstuses ning infotehnoloogia ja kommunikatsioonisektoris ning luua juurde piisavalt uusi kõrge lisandväärtusega töökohti, et heaoluühiskonda üleval hoida, ütles Aalto ülikooli professor Sixten Korkman täna Soome majanduse tulevikuväljavaadete üle toimunud arutelul.
Soome valitsuse jõupingutused säilitada riigile euroala tugevaim reiting (stabiilse väljavaatega tippreiting kõigi kolme suurima reitinguagentuuri juures) ajab soomlasi järjest enam kokkuhoiukohti otsima, et korvata eelarve tasakaalustamiseks kehtestatud maksutõusudes kannatanud ostujõudu.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.