Saksamaa kantsler Angela Merkel sai pühapäeval Saksa valijatelt suure toetuse, mis on parim tulemus Helmut Kohli ülekaalukast võidust kahe Saksamaa taasühendamise järel 1990. aastal.
Merkeli konservatiivne CDU sai 41,8 protsenti häältest suurima opositsioonipartei sotsiaaldemokraatide 25,5% vastu, teatas agentuur Bloomberg. Varasemad numbrid olid näidanud Merkeli parteile parlamendi alamkojas isegi absoluutset enamust, mis oleks olnud Teise maailmasõja järgsel ajal vaid teine kord pärast Konrad Adenauri võidukaid valimisi 1957. aastal.
"See on supertulemus," ütles Merkel partei peakorteris Berliinis oma toetajatele. "Valijatele luban ma, et me kasutame seda (mandaati - toim.) vastutustundlikult ja hoolikalt. Me teeme järgmisel neljal aastal kõik, et tagada, et needki oleksid taas Saksamaa jaoks edukad aastad.
Merkelil tuleb nüüd otsida uut koalitsioonipartnerit, kuna senine koalitsioonipartner, Vabad Demokraadid (FDP), parlamendikünnist ei ületanud. Parteide liidrid kohtuvad koalitsioonikõnelusteks esmaspäeval.
Euro tugevnes 0,2% 1,355 dollarile.
Merkelil on valida kas uuesti suur koalitsioon sotsiaaldemokraatidega (SPD), nagu esimesel mandaatperioodil, või siis Saksamaa ajaloos esmakordne CDU liit Roheliste parteiga. Ükski partei ei kiirustanud pühapäeval koalitsiooni tõttama. SPD juht Peer Steinbrück, kes oli Merkeli esimese valitsuse rahandusminister, kordas, et ta uuesti Merkeli valitsusse ei lähe. "Pall on nüüd Merkeli poolel," ütles ta.
"See on Merkelile suur isiklik võit," ütles Carnegie fondi direktor Brüsselis Jan Techau. "Aga see tuli kibeda hinnaga, makstes talle senise koalitsioonipartneri."
FDP kogus 4,7% häältest, mis jättis partei esimest korda 1949. aastast parlamendi ukse taha. Rohelised said 8,4% häältest ning vasakpartei esialgsete prognooside kohaselt 8,5%. Eurovastane AfG sai 4,8% häältest, millest ei piisanud parlamenti pääsemiseks.
Seotud lood
Kolm nädalat tagasi ülekaaluka valimisvõidu saanud Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga koalitsioonikõnelusi pidavad sotsid (SPD) nõuavad järjest tungivamalt üleriigilise miinimumpalga sisseviimist 8,5 euro tasemel tunnist.
Saksa valitsuse nõunik, professor Peter Bofinger muretseb, et Angela Merkelil pole selget nägemust Euroopa rahaliidu kindlustamiseks.
Tagasivalimise korral lubab Saksamaa kantsler Angela Merkel kiiresti ette võtta taastuvenergia tasude süsteemi, mis on elektrienergia hinna sakslaste jaoks talumatult kõrgeks ajanud.
Kui Angela Merkel jätkab Saksamaal täna toimuvate valimiste järel kolmandat ametiaega kantslerina, tuleb tal oluliselt suurendada infrastruktuuri investeeringuid, et halvas seisukorras teed ja sillad majandusele piduriks ei saaks, hoiatab Saksamaa Majandusuuringute Instituut (DIW).
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.