Angela Merkeli pearivaal lähenevatel valimistel, sotsiaaldemokraatliku partei (SPD) juht Peer Steinbrück, üritas pühapäeval õhtul toimunud ainsas valimisdebatis punkte võita kantsleri võlakriisi poliitikat rünnates.
Steinbrücki sõnul manustab Merkel Lõuna-Euroopale kriisirohtu "surmavates annustes". Kui oleks SPD teha, pöörataks enam tähelepanu kriisiriikide majanduse jalule aitamisele ja tööpuuduse vähendamisele. Lauale on käidud ettepanek panna kokku uus "Marshalli plaan" raskustes euroala riikidele.
Saksamaa vajab uut algust, ütles Steinbrück, kes oli Merkeli esimese ametiaja jooksul Saksamaa rahandusminister. "Me oleme neli aastat paigal tammunud. Palju asju on tegemata," vahendas teda agentuur Bloomberg.
Merkel, kes teledebatis esimest korda möönis, et Kreeka vajab kahe abipaketi järel ilmselt veelgi abi, pareeris viitega võlakirjaintresside vahede vähenemisele euroalal, mis kinnitavat, et valitud kurss on õige nii Saksamaa kui Euroopa jaoks.
"Meil on Saksamaal seljataga neli head aastat ja ma loodan, et ka järgmised neli on head aastad," ütles Merkel, tõstes esile Saksa majanduse käekäiku Kreekast lahti läinud võlakriisi aastatel.
Saksamaa majandus on tugev ning hõive ja maksutulud rekordil, kiitis Merkel, hoiatades, et Steinbrücki maksutõusude plaan võib majanduse hea käekäigu ohtu seada.
Merkeli sõnul sunnib Saksamaa nõudmine, et igasugune kriisiabi peab olema seotud reformidega, euroala riike oma konkurentsivõimet parandama.
"Keegi ei tea täpselt, kuidas Kreekas asjad kujunevad," ütles Merkel. "Minu ülesanne kantslerina on tagada, et surve Kreekale reformide läbi viimiseks ei väheneks." Merkel möönis, et Kreeka võib vajada uut abipaketti. "Kui suurt, ei tea keegi," märkis ta.
Süüria suhtes olid mõlemad poliitikud ühel meelel, et Saksamaa USA juhitud interventsiooniga ei liitu.
Arvamusküsitlused näitasid, et kumbki pool ei väljunud debatist selge edumaaga.
"See oli üsna tasavägine," ütles Bloombergile Berenberg Banki ökonomist Holger Schmieding. "Tema isiklik populaarsus, mis Merkelist väga suuresti maha jääb, võib veidi paraneda. Kuid ma ei usu, et sellest parteide eelistamises mingeid suuri muutusi sünnib," jätkas ta. "Merkel ei ole just kõige karismaatilisem persoon, kuid see just paljudele sakslastele meeldibki."
Telekanali RTL tellimisel vahetult debati järel korraldatud küsitlus, mille viis läbi Forsa, näitas napiks võitjaks Merkelit 44%ga Steinbrücki 43% vastu.
Toetus Merkeli kristlikele demokraatidele CDU ja selle sõsarparteile CSU oli väljaande Bild am Sonntag tellitud ja läinud nädalal läbi viidud 1851 inimese küsitluse järgi 39%. CDU praegust koalitsiooniparteid, vabasid demokraate, toetas 6%. Steinbrücki SPDd eelistas 23% vastanuist ja rohelisi 11%. Vasakpareteid toetas 10%.
"Mõlemal oli debatis tugevaid hetki," ütles Carnegie fondi direktor Brüsselis Jan Techau. "Steinbrückil oleks madalseisust väljasaamiseks olnud vaja väga tugevat võitu. Seda ta ei saavutanud."
Valimised Saksamaal toimuvad 22. septembril.
Seotud lood
Kui Angela Merkel jätkab Saksamaal täna toimuvate valimiste järel kolmandat ametiaega kantslerina, tuleb tal oluliselt suurendada infrastruktuuri investeeringuid, et halvas seisukorras teed ja sillad majandusele piduriks ei saaks, hoiatab Saksamaa Majandusuuringute Instituut (DIW).
Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble kaitses kantsler Angela Merkeli strateegiat euroala kriisi lahendamisel, väites, et kõik abi vajanud riigid on õigel teel.
Saksamaa kantsler Angela Merkel sai pühapäeval Saksa valijatelt suure toetuse, mis on parim tulemus Helmut Kohli ülekaalukast võidust kahe Saksamaa taasühendamise järel 1990. aastal.
Saksa valitsuse nõunik, professor Peter Bofinger muretseb, et Angela Merkelil pole selget nägemust Euroopa rahaliidu kindlustamiseks.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.