USA valitsuse tööseisaku ja ähvardava maksejõuetuse tõttu on maailmamajanduse lähiaja murelapse rolli kerkinud USA, ütles Eesti Panga president Ardo Hansson täna ERRile.
Kiiret majanduskasvu nautinud arenevad maad peavad Hanssoni hinnangul hakkama vaatama, kuidas oma konkurentsivõimet kasvatada - kui arenenud riigid hakkavad kiiremini kasvama, satuvad arenevad majandused, nagu Hiina, Brasiilia jt, raskustesse.
"Odava raha tingimustes väga palju sellest rahast voolas nendele ja tegi nende elu kergemaks ja neil oli kasvupotentsiaali. Nüüd need lihtsad kasvuallikad on kahanemas ja nad peavad kindlasti kiirendama uusi struktuurseid reforme ja olema valmis selleks, et kui USA intressimäärad tõusevad, siis see mõjub nendele ka negatiivselt," ütles Eesti Panga juht.
Ameerikas kestab kolmandat nädalat valitsuse tööseisak, mis saatis palgata puhkusele 800 000 inimest. Suletud on rahvuspargid, muuseumid ja hilinevad pensionimaksed. Nädalavahetusel tööseisaku küsimuses edasi ei jõutud.
Seotud lood
Maailma üks rikkamaid mehi Warren Buffett ootab, et Ühendriikide kongress lahendab vaidluse riigi võlalimiidi üle enne, kui see tõsiselt kahjustaks riiki.
USA Senatil oli esmaspäeva õhtul valmimas kokkulepe, mis maailma suurima majanduse maksejõuetuse ohu ajutiselt maandaks, kuid mille õnnestumine pole kindel, kuna kõik kokkulepped peab kinnitama ka Kongressi Esindajatekoda.
Hiljemalt selle nädala neljapäevaks tuleb USA Kongressil kokku leppida USA võlalimiidi tõstmine - vastasel juhul ei ole riigil oma võlgade teenindamiseks raha.
17. oktoobri tähtaja saabudes on võlalimiidi tõstmise tõenäosus vähenemas ning ökonomistid on numbreid arvutamas, kui suureks selle võimalik mõju võib ulatuda.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.