Pärnus parima valimistulemuse teinud istuv linnapea Toomas Kivimägi peab ettevõtlusega seotud lubadustest olulisemateks tööstuspargi rajamist ning keskmise palga kiiret kasvu.
„Kõige olulisem on arendada välja Loode-Pärnu tööstusküla,“ sõnas Kivimägi täna Äripäevale. Praegu ei ole tööstuspargis veel ühtegi ettevõtet ega ka infrastruktuuri, aga paar nädalat tagasi esitas linnavalitsus EASile taotluse miljoni euro saamiseks, et hakata välja ehitama sealset taristut. „Selle taotluse eeldus oli juba korralik ettevõtjate huvi. Meil on seal taga seitse ettevõtet, kes on valmis sinna oma tehase rajama, kokku 40 miljonit eurot investeerima ja 360 töökohta looma,“ rääkis Kivimägi.
Teine oluline ettevõtlusega seotud valimislubadus Kivimäelt järgnevaks neljaks aastaks on keskmise palga tõus Pärnus. „Üsna omapärane on, et üks suuremaid riskikohti ettevõtjate jaoks Pärnus on see, kust leida tööjõudu. Aga minule linnaametnikuna teatud konkurents tööjõuturul meeldib, siis on surve ka palgakasvule,“ märkis Kivimägi. Ta lisas, et Pärnu üks murelaps on ikkagi see, et linnas on keskmine palk suhteliselt madal. „Olen üheks eesmärgiks võtnud, et järgneva nelja aasta jooksul, kui teha kokkuvõtet, võiks üks mõõdupuu olla see, kas Pärnu linnas on keskmine palk kasvanud kiiremini kui Eestis keskmiselt. Sinna tuleb kindlasti panustada,“ rääkis Kivimägi. Tänavu teises kvartalis oli näiteks Harjumaa keskmine brutokuupalk 1096 eurot, Pärnumaal 798 eurot, selgub statistikaameti andmetest.
Küsimusele, millised ettevõtlusvaldkonnad saavad järgneval neljal aastal olema Pärnus prioriteetsed, vastas Kivimägi, et kuigi kõik tahavad kõigiga sõbrad olla, tuleb ka prioriteete seada ja tema väike prioriteet on tööstusele panustada. „Meil on ikka see igivana võitlus, et kas tööstus või kuurort. Arvan, et praegu tuleks rõhku natuke rohkem tööstusele panna, seal on palgad natuke kõrgemad kui teenindussektoris ja ta on ikkagi aastaringne,“ ütles linnapea.
Lisaks tööstusele tõi Kivimägi välja, et Pärnu vajab hädasti ka mini-Playtechi või mini-Skype’i. IT-ettevõtluse Pärnusse meelitamisel loodab Kivimägi reformierakondlasele Andrei Korobeinikule, kes on IT-ettevõtja ja kes samuti kandideeris Pärnu linnapeaks (Reformierakond on ka praegu Pärnus koalitsioonis). Korobeiniku valimislubadus Pärnus oli mõnisada kõrgepalgalist töökohta. „Nendele ettevõtetele oleme kõige rohkem avatud, kes toovad kõrgepalgalisi töökohti Pärnusse, see on hoiaku küsimus,“ sõnas Kivimägi.
Eile hilisõhtul selgunud valimistulemuste kohta ütles Kivimägi, et on väga rahul ja peab tulemust maksimumilähedaseks. „Kadri Simson tegi loomulikult tubli tulemuse, aga Keskerakond parandas oma positsiooni ainult ühe koha võrra. Jõuvahekorrad ei muutunud,“ sõnas Kivimägi.
Kivimägi alustab uue koalitsiooni läbirääkimisi kõigi praeguste koalitsioonikaaslastega ehk Reformierakonna, IRLi ja sotsidega. Napi enamuse saavutamiseks piisaks aga ka näiteks ainult Kivimäe valimisliidu ja IRLi koalitsioonist. Võimalust, et praegused koalitsioonipartnerid heidavad ühte hoopis Keskerakonnaga ja jätavad Kivimäe mängust välja, peab Kivimägi väikeseks. „Teoreetiline võimalus on loomulikult täiesti olemas. Aga see oleks küll kamikazelik ettevõtmine ja Pärnu linn kaotaks sellest väga-väga palju,“ teatas Kivimägi.
Kivimägi kohtub koalitsioonipartneritega täna kell neli, kuid koalitsioonilepet siiski veel arutama ei hakata, pigem üldisi põhimõttelisi hoiakuid ja edasisi samme.
Seotud lood
Pärnus võttis valimisliidu praeguse linnapea Toomas Kivimägi valimisliit, mis sai 33-kohalises volikogus 11 mandaati.
Äripäev avalikustas omavalitsusjuhtide palgaedetabeli, mille TOP 25 on teie ees siin.
Pärnu tööstusettevõtete Wendre ja Skano juhid on linna valimistulemusega rahul, kuna praegune ja ka valimistel edukas olnud koalitsioon on üsna ettevõtjasõbralik.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.