Electricite de France SA ehitab Suurbritannias esimesed uued tuumageneraatorid pärast 1995. aastat, olles eelnevalt saanud Suurbritannia valitsuselt hinnagarantii jaamas toodetavale elektrienergiale.
Tuumajaama Inglismaa edelaosas Hinkley Pointis ehitab EDF koos Areva ja kahe Hiina tuumaenergeetika firmaga. Selleks andis Suurbritannia valitsus hinnagarantii, mis on praegusest elektrienergia turuhinnast pea kaks korda kõrgem, vahendas agentuur Bloomberg.
Projekti maksumus on ca 16 miljardit naela ehk 18,8 miljardit eurot ja planeeritud ehitusaeg 10 aastat, teatas EDF.
"See tehing tähendab riigile 16 miljardi naela suurust investeeringut ja 25 000 töökoha loomist," ütles peaminister David Cameron. "Ühtlasi tähendab see Suurbritannias uut põlvkonda tuumaenergeetikas, millel saab olema oluline roll meie tuleviku energiavajaduse katmisel."
Kokkuleppele eelnes pea aasta läbirääkimisi. See on esimene nurgakivi Cameroni plaanile saada Suurbritannia aegunud energiainfrastruktuuri kümnendi lõpuks investeeringuid 110 miljardi naela ulatuses. Regulaator on hoiatanud, et Suurbritannia riskib voolukatkestustega, kui käitusaja lõpule lähedal elektrijaamu uutega ei asendata.
EDFile on 35 aastaks tagatud vähemalt 92,50 naela MWhst (109 eurot). Nn tehinguhind (strike price) on kõrgemal mullusest turu keskmisest, mis oli 49 naela. Kui EDF viib ellu ka teise tuumajaama projekti Sizewallis Suffolkis, langeb tehinguhind 89,5 naelale. Valitsus pakub laenugarantiisid, et aita katta 65% ehituskuludest.
EDFi osalus projektis on 45-50%. Areva, mis tarnib reaktorid, saab 10% suuruse osaluse. China General Nuclear Power Corp. ja China National Nuclear Corp. saavad projektis 30-40% suuruse osaluse. Muude osapooltega käivad kõnelused kuni 15% suuruse osaluse üle.
Projekt sõltub Euroopa Liidult riigiabi loa saamist, teatas EDF.
Valitsuse tugi uue tuumajaama ehitusele võib Suurbritannias poleemikat tekitada. Suurbritannia majapidamiste energiakulud on ajavahemikul 2007-2012 kasvanud 45%. Tööpartei juht Ed Miliband on lubanud majapidamiste elektriarved külmutada, kui partei võidab 2015. aastal toimuvad valimised.
Toetus tuumaenergiale jääb alla toetustele, mida Suurbritannia valitsus maksab tuuleenergiale ja soovib vähendada.
EDF kavatseb Hinkley Pointis ehitada kaks EPR tüüpi reaktorit koguvõimsusega 3,3 GW. Sellest piisab 60 aastaks 5 miljoni majapidamise energiatarbe katteks.
Uute reaktoritega liigub Suurbritannia vastassuunas Saksamaaga, mis Jaapani Fukushima tuumajaamas toimunud õnnetuse järel otsustas 2022. aastaks kõik oma tuumajaamad sulgeda ja panustada rohelisele energiale.
.
Seotud lood
Euroopa Komisjon seab kahtluse alla hiiglaslikud toetused, mis Briti valitsus on lubanud Prantse energiahiiule EDF veerandsaja aasta jooksul Suurbritannias esimese uue tuumareaktori rajamise eest.
Algselt oktoobri lõpuks, ent pikendatud tähtajaga tuleva nädala reedeks, tuleb Põhja-Soome uut tuumajaama kavandava konsortsiumi liikmeil öelda projektis osalemise kohta siduv jah või ei.
Prantsusmaa valitsus ei sulge rohkem Electricite de France'i (EDF) tuumareaktoreid pärast seda, kui kolme aasta pärast lõpetab elektrienergia tootmise riigi vanim tuumajaam Fessenheimis.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”