Euroopa Komisjon seab kahtluse alla hiiglaslikud toetused, mis Briti valitsus on lubanud Prantse energiahiiule EDF veerandsaja aasta jooksul Suurbritannias esimese uue tuumareaktori rajamise eest.
Reedel avaldatud raportis nendib komisjon, et toetuste ulatus ja kestvus võivad muud alternatiivid elektrienergia tootmiseks turult välja tõrjuda, vahendab agentuur Bloomberg.
Suurbritannia valitsus on lubanud garanteerida 35 aastaks elektrihinna 92,50 naela (112,7 eurot) MWh eest, mis ületab tänase taseme kaks korda. Lisaks lubab valitsus 10 mld naela ulatuses laenugarantiisid.
Komisjon ei ole veendunud, et 16 miljardi naelase (19,5 mld eurose) maksumusega Hinkley Pointi tuumajaamaprojektile pakutud riigiabi ulatus on proportsioonis potentsiaalse kasuga. Komisjoni esialgsele hinnangule järgneb nüüd kuu aja pikkune konsultatsioonide periood.
Suurbritannia energiaminister Michael Fallon ütles reedel, et riigiabi analüüs on protessi normnaalne osa.
"Kasutame konsultatsiooniperioodi selleks, et näidata, et projekt on vastavuses riigiabi reeglitega, et see vähendab Suurbritannia CO2 heitmeid ja parandab meie varustuskindlust moel, mis on ka rahaliselt tasuv," ütles ta.
Tuumareaktorte ehitamine Suurbritannias vajab investeerimiskliimat, mis võtab arvesse aatomienergia infrastruktuuri projektide pikaajalist olemust, teatasid Suurbritannia ja Prantsusmaa valitsused reedel ühisavalduses.
Suurbritannia valitsusele on tuumaenergia renessanss kesksel kohal elektrivarustuse tagamisel pärast 2023. aastat mil enamike Suurbritannia tuumajaamade käituseg lõpeb.
Kui tehing mullu sügisel avalikuks sai, nimetas investeerimispanga Liberum analüütik Peter Atherton seda MW hinna poolest maailma kõige kallimaks elektrijaamaks. EDFile tõotab see kuni 35% suurust tootlust ning sulareahadividende võib sellest lepingust tulla kuni 80 miljardit naela, kommenteeris analüütik agentuurile Bloomberg.
Seotud lood
Electricite de France SA ehitab Suurbritannias esimesed uued tuumageneraatorid pärast 1995. aastat, olles eelnevalt saanud Suurbritannia valitsuselt hinnagarantii jaamas toodetavale elektrienergiale.
Soome majandusminister Jan Vapaavuori ja Venemaa riikliku tuumaenergeetika ettevõtte juht Sergei Kirienko sõlmisid eile Soome ja Venemaa vahel uue tuumakoostöö kokkuleppe, mis hõlmab uuringuid, ohutust ja võimalikku kahjude korvamist.
Jaapani peaministri Shinzo Abe eile avalikustatud energiapoliitika kavas on riigi energiaportfellis oluline osa ka tuumaenergeetikal.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.