Justiitsministeeriumi pressiesindaja sõnul otsustab seda, kas ajakirjanikku kohtuistungile lubatakse või mitte, konkreetne kohtunik.
"Üldjuhul on istungid avalikud," vastas justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik päringule, mis puudutas Äripäeva ajakirjaniku mittelubamist tänasele Autorollo kohtuistungile.
Asja käsitlev kohtunik Anu Uritam ei lubanud avalikul istungil kuulajana osaleda Äripäeva ajakirjanikul Katariina Krjutškoval. Pressiesindaja kaudu saadetud põhjenduses toodi välja, et ajakirjanik on kohu suhtes näidanud üles lugupidamatust, kui avaldas arvamusartikli "Kohtuhärrad, kes teist vastutab".
"Kuna kohtuvõim on Eestis sõltumatu, siis seda, kas ja millistel alustel ajakirjanikke kohtusaali ei lubata, otsustab konkreetne kohtunik," lisas Tuulik.
Seotud lood
Pressinõukogu arutas kohtunik Anu Uritami kaebust Äripäeva veebis 3. oktoobril ilmunud artikli „Kohtuhärrad, kes teist vastutab?“ peale ja otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava.
Harju maakohus keelas Äripäeva ajakirjanikul Katariina Krjutškoval tänasel Autorollo eelistungil osalemise, põhjendades seda kohtu suhtes lugupidamatu käitumisega.
Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektori Mart Raudsaare sõnul kannab ajakirjanike valikuline lubamine kohtuistungit kajastama selget sõnumit – kui teie arvamus meile ei sobi, siis me teile infot ei anna. Midagi head selline suhtumine Eesti demokraatiale tema sõnul kaasa ei too.
Tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 37 lõige 2 näeb ette, et kohus võib asja avalikul arutamisel viibimise keelata kohtu suhtes lugupidamatust väljendanud isikul, samuti alaealisel tema huvide kaitseks. Mida käsitada lugupidamatuse väljendamisena kohtu suhtes, sama õigusakt täpsemalt ei määratle.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?