Kaks korda aastas ilmuvas raportis, kus USA rahandusministeerium annab hinnangu oma peamiste kaubanduspartnerite majandus- ja valuutapoliitikale, kritiseeriti seekord Saksamaad suure jooksevkonto ülejäägi eest.
Ministeerium kritiseeris suure püsiva jooksevkonto ülejäägiga euroala riike, mis peaksid regiooni kui terviku huvides enam tagant aitama kodumaist nõudlust, vahendas agentuur Bloomberg.
Saksamaa jooksevkonto on olnud ülejäägis kogu euroala kriisi vältel ning 2012. aastal oli Saksamaa nominaalne jooksevkonto ülejääk 238,5 miljardi dollari tasemel suurim kõikidest riikidest, mille kohta Maailmapank andmeid kogub. Hiina oli 193,1 miljardi dollariga teisel kohal.
Ajal, mil mitmed euroala riigid on pidanud suure surve all läbi tegema ränga kohanemise, järsult tarbimist piirates, pole Saksamaa sellele kohanemisprotsessile omalt poolt kaasa aidanud. Riigi majandusmudel toetub endiselt valdavalt ekspordile, siseturu nõudlus, mis aitaks ka teisi riike, kasvab visalt. "Tulemuseks on deflatsioonilised tendentsid euroalal ja laiemalt kogu maailmamajanduses," nendib tavatult teravas toonis raport.
Hiina kohta märkis raport, et jüaan ei ole tugevnenud piisavalt kiiresti ning on jätkuvalt "märkimisväärselt allahinnatud", kuid valuutaga manipuleerijaks ei nimeta raport ühtegi riiki.
Seotud lood
Euroopa Komisjon teatas täna, et näeb vajadust põhjalikumalt uurida võimalikke tasakaalustamatuse märke kokku 16 Euroopa Liidu riigi majanduses, sealhulgas Saksamaal.
Saksamaa lükkas tagasi USA kriitika oma ekspordile orienteeritud majandusmudeli aadressil, mis väidetavalt pidurdab nii euroala kui maailmamajanduse kriisist toibumist.
Euroalal järsult aeglustunud inflatsioon on tekitanud ootuse, et Euroopa Keskpank juba sel nädalal või hiljemalt detsembris euroala intressimäärasid rekordmadalalt tasemelt veelgi alla laseb.
Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn kirjutas tänases blogipostituses, et komisjon kaalub Saksamaa suure kaubandusülejäägi lähema vaatluse alla võtmist.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?