Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sesteri sõnul on Eestis ka varem arutatud palgatulu avalikustamise teemal ja jäädud arvamusele, et see riivab eraelu puutumatust.
"Avaliku sektori töötajate palga avalikustamist reguleerivad, nagu Eestis nii ka paljudes teistes riikides, mitmed seadused, sealhulgas sellised, mis sarnanevad meie avaliku teabe seaduse ja isikuandmete seadusega," lausus Sester. "Erasfääris ollakse Eestis seisukohal, et ei saa töötajate palku avalikustada, kuna see on lepinguline suhe, mida tavaliselt peetakse töölepingu poolte omavaheliseks asjaks."
Kui aga võtta suund üldise avalikustamise suunas, siis tuleks Sesteri sõnul kõigepealt avalikustada kõigi riigi käest palka saavate inimeste palgad ja siis saab liikuda sealt edasi. "Kuna riigiteenistujate palkade puhul on tegemist riigi raha kasutamisega, on selge, et see peab toimuma võimalikult läbipaistvalt ja arusaadavalt," märkis ta. "Kui riigiteenistujate palgad on muudetud avalikuks, võib jätkata tõsisema diskusiooniga ka selle üle, kas kõigi inimeste palgad peaksid olema avalikud või mitte."
Tänane Äripäeva juhtkiri kirjutab tulude avalikustamisest. Äripäev teeb ettepaneku võtta eeskujuks Soome, kus maksustatav tulu on avalikustatud juba pikki aastaid ning tänu sellele on vähenenud maksupettus. Äripäev küsib, kas Eesti peaks võtma Soome eeskujuks.
Seotud lood
Tulu võiks olla avalik nii ülemisel kui ka alumisel otsal – sest vähem tulu saavad petavad rohkem, usub Hansapanga üks asutajaist, ASi Finest Group juht Toomas Sildmäe.
Salvesti omanik Veljo Ipits ei usu, et maksustavate tulude avalikustamine annaks midagi positiivset juurde, kuid kindlasti annab ajakirjandusele leiba.
Reedene "palgapäev" kajastus Soome ajakirjanduses tavapärasel kombel tippude väljatoomise, kogutulu vähenemise trendi nentimise ja mõtestamisega, mida selline praktika on Soomele andnud. Ei mingit hüsteerilist uudishimupuhangut, üleüldist kadeduslainet või ühiskondlikku kõlapinda leidvat kahtlust, kas me ikka peaksime tulude avalikustamisega jätkama või mitte.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.