Eesti otsib riskikapitali, et kiirendada tehnoloogiavaldkonna idufirmade arengut, mille tagajärjel sünniks järgmine Skype, vahendas Bloomberg.
KredExi juhi Andrus Treieri sõnul plaanib riik uut fondi rahastada 60 miljoniga KredExist ja 20 miljoni euroga erainvestorilt. Fondi loomisel kasutatakse fondijuhina Euroopa Investeerimisfondi. Fondifond luuakse järgmisel aastal ja see asendab Treieri teatel Eesti Arengufondi senist finantseerimist, kus investeeriti otse ettevõtetesse.
"Kui on võimalus üheks suureks edulooks ehk järgmiseks Skype'iks, siis sellest tõenäoliselt piisab, et Eesti eristuks järgmiseks kümneks aastaks," ütles Treier. Tema sõnul aitab fond niiöelda ehitada riskikapitali infrastruktuuri ehk ettevõtjate ökosüsteemi.
Eestlaste loodud startup'id nagu GrabCad, Erply ja TransferWise said mullu rohkem kui 20 miljonit eurot finantseeringuid, millest kuuendik tuli Arengufondi andmetel Eestist. Arengufondi teatel on Londonis baseeruv inkubaator Seedcamp paigutanud 19 protsenti oma investeeringutest eestlaste loodud firmadesse.
Treieri sõnul kavatseb uus riskikapitalifond investeerida kolme-nelja alafondi. Tema sõnul valib KredEx fondijuhid koostöös EIFiga.
"Lisaks startup'ide finantseerimisele on meie üheks eesmärgiks harida fondijuhte, kes pikas perspektiivis oleksid iseseisvalt võimelised leidma uusi erainvestoreid," lisas Treier. "Loodetavasti suudame äratada huvi ka tugevamate globaalsete fondijuhtide seas."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraettevõtte Helmese juht Jaan Pillesaar on skeptiline riigi sekkumise osas riskikapitali tehingutesse, kuna riik kulutab liialt palju energiat tulude ümber jagamisele, mitte teenimisele.
Suurbritannia mõjukas majandusleht Financial Times kirjutas Eesti idufirmast TransferWise ning nimetas seda innovaatiliseks ülemaailmseks ettevõtteks, mis pakub palju paremaid valuutavahetuskursse kui pangad.
Investor Allan Martinsoni sõnul on Eesti riigi plaan fondifondi abil kiirendada uute Skype'i-laadsete idufirmade arengut maailmas levinud lahendus ettevõtluse ergutamiseks.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.