Eesti meditsiiniteenuste ekspordiklaster Medicine Estonia tutvustas Eestit kui raviturismi sihtriiki Helsingis ja Peterburis toimunud rahvusvahelistel tervisemessidel.
Esimest korda ajaloos tutvustasid Eesti juhtivad meditsiiniettevõtted end piiri taga ühiselt ja koostöös, seisab Medicine Estonia pressiteates.
Klastri arendusjuhi Tiina Miku sõnul on Eesti ravivõimaluste tutvustamine Soomes eriti aktuaalne seoses patsientide valikuvabadust rõhutava ELi piiriülese tervishoiu direktiivi ülevõtmisega.
"Messidel lõime kontakte kohalike kliinikute ja vahendusfirmade esindajatega, saime olulist täiendavat infot sealsete turgude kohta ning võimaluse suhelda meedia ja konkurentidega. Meie boksi külastasid mitmed meditsiiniteenuste vahendajad ning oli ka neid, kes ütlesid, et tulid messile ainult meie pärast," märkis ta.
"Mõni uus messil saavutatud kontakt on tänaseks jõudnud juba koostööfaasi. Kokkuvõttes võib öelda, et nii Helsingi kui ka Peterburi messi külastus oli heaks tõestuseks, et Eesti meditsiin on välispatsientide jaoks atraktiivne ja konkurentsivõimeline," lisas Mikk.
Helsingi tervisemessi "Terveys 2013" külastas 40 000 huvilist. Peterburis toimunud erialamess, kus oli esindatud koorekiht Eesti meditsiiniteenusepakkujate peamistest konkurentidest Soomest ja Saksamaalt, kogus 3500 külastust, peamiselt eksperdid.
Medicine Estonia koos klastri liikmete esindajatega oli mõlemal messil väljas oma boksiga. Delegatsioonidesse kuulusid Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, ASi Hoolekandeteenused, Dr. Niine Nahakliiniku, Kliinik 32, MMG Ravikeskuste ja Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskuse esindajad.
Klastri arendusjuht Tiina Mikk märkis, et messidel otsustas klaster pöörata senisest enam tähelepanu lõpptarbijale, jätmata seejuures kõrvale potentsiaalseid koostööpartnereid.
"Messikülastajate hoiak ravivõimaluste kohta Eestis oli üldiselt positiivne. Paljudele soomlastele tuli KELA hüvitise taotlemise võimalus meeldiva üllatusena, millest varem ei oldud teadlikud. Messil läbi viidud hinnauuring näitas, et üldistatult on Eesti hinnad märgatavalt madalamad, kohati isegi kaks korda," rääkis ta.
"Sageli inimesed ei tea valikuvõimalustest ning vabadusest valida arsti ja haiglat. Nüüd on mõlema riigi messikülastajatel Soome erakliinikute kõrval laual ka Medicine Estonia liikmete teenuste ülevaade ja kontaktandmed, kellega hiljem ühendust võtta," kinnitas Mikk.
Lääne-Tallinna Keskhaigla finantsjuhi Astrid Priimägi hinnangul avalduvad Eesti meditsiini võimaluste tutvustustegevuste tulemused ajas, kuid kindlasti teab tänu klastri liikmete ühistegevusele piiri taga rohkem inimesi, et Eestisse saab ja tasub ravile tulla.
"Leian, et analoogsetel messidel tuleks ka tulevikus kindlasti osaleda. See on üks mitmest tegevusest klastri põhilise eesmärgi täitmisel – tutvustada klastri liikmeid ja nende pakutavaid teenuseid. Vähemoluline ei ole ka aktiivse tegevuse käigus inspireerivas keskkonnas tekkiv võimalus arutada omavahel olulisi strateegilisi küsimusi meditsiiniteenuste ekspordi arendamisest huvitatute, sealhulgas arstide, vahel," sõnas Priimägi.
Hambaravikeskuse Kliinik 32 juhataja Brit Pensa pidas messikülastust väga heaks turu-uuringuks. "See oli õpetlik kogemus ja ühtlasi julgustas teenust Soome patsientidele aktiivselt pakkuma. Samuti on see hea võimalus klastri liikmete omavaheliseks suhtluseks, kogemuste vahetamiseks ja koostöö arendamiseks," lausus ta.
Medicine Estonia on klaster, mis ühendab 23 ekspordi arendamisest huvitatud meditsiiniettevõtet: haiglad ja kliinikud, rehabilitatsioonikeskused, labori- ja erihoolekandeteenuse pakkujad, teadusarenduskeskus, ülikoolid ja teised meditsiinisektori klastrid. Klastri ülesanne on tutvustada oma liikmete teenuseid sihtturgudel, jagada liikmete kontakte ja luua Eesti teenusepakkujatest kutsuv kuvand. Samuti on klastri ülesanne aidata oma liikmetel tõsta rahvusvahelist konkurentsivõimet ja luua liikmetele kontaktvõrgustik. Medicine Estonia ei vahenda agendina patsiente.
Medicine Estonia on Teenusmajanduse Koja projekt, mida EAS rahastab Euroopa Liidu regionaalarengufondist 441 000 euro ulatuses.
Seotud lood
Eesti meditsiiniteenuste ekspordile annab hoogu lõviosas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) rahastatav meditsiiniteenuste ekspordiklaster Medicine Estonia.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.