Soome euroskeptiline partei Põlissoomlased, mis viimastel valimistel eurovastase kampaaniaga oma toetust kolmekordistas, ei pea Soome rahaliidust lahkumist enam realistlikuks.
"Ma ei ole mingi euro pooldaja," ütles Põlissoomlaste juht Timo Soini intervjuus agentuurile Bloomberg. "See on meile praktiline asi." Soini sõnul oli euroga liitumine küll viga, kuid üksi omal käel Soome rahaliidust lahkuda ei saa.
2011. aasta valimiskampaanias kritiseeris Soini teravalt euroala abipakettide kasutamist probleemide lahendamiseks, mis tema sõnul johtusid sellest, et erinevused rahaliidu riikide vahel on sedavõrd suured. Nüüd, kus kriis on järgi andnud, on ka Soini kriitika vähem terav.
Soini sõnul ei ole ta juba olemasolevate abiprogrammide pikendamise vastu. Küll aga hääletaks ta partei uute võimalike abiprogrammide vastu.
"Kui keegi pakuks mulle 10 miljonit eurot 100 aastaks intressimääraga 0,1%, siis ma võtaks selle vastu," ütles Soini. "Ma arvan, et umbes nii see trikk ära tehakse."
Soini nimetab rahaliidu kaitseks langetatud otsuseid "patuks" ning prognoosib, et Euroopal tuleb purgatooriumis veel pikalt piinelda.
Soini partei, mis 2011. a valimiste järel tugevast tulemusest hoolimata valitsusse ei läinud, valmistub nüüd opositsioonist välja tulema.
"Me oleme huvitatud ja valmis valitsusse minema," ütles Soini. "See on siht. Kui ma valitsusse saan, siis abipakette ma ei toeta."
Soini on Soome Euroopa poliitikat mõjutanud ka opositsioonis olles. Tema eurovastane kampaania 2011. aastal oli sedavõrd populaarne, et sotsiaaldemokraadist rahandusminister Jutta Urpilainen nõudis esimese riigina Soomele Kreeka teises abipaketis osalemise eest garantiid. Sama kordus abipaketis Hispaania pankadele.
Soome on praegu euroalal kõrgeima reitinguga riik, kuid majandus on raskustes ning tuleval aastal riskib Soome avaliku sektori võlg euroalal lubatud normist (60% SKPst) üle minna.
Seotud lood
Pühapäeval Soomes toimunud kohalikel valimistel saatis suurim edu peaminister Jyrki Kataineni koonderakonda ja rahandusminister Jutta Urpilaineni sotsiaaldemokraate, suurimaks opositsiooniparteiks kerkis keskerakond.
Soome parlamendivalimistel võiduka euroskeptilise partei juht Timo Soini põhjendab täna ajalehes Wall Street Journal avaldatud arvamusartiklis, miks põlissoomlased ei toeta võlgadega hätta jäänud euroala riikide aitamist abilaenudega.
Euroopa kaks prominentseimat populistlikku liidrit lubasid tuleval kevadel toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel ajada ühist euro- ja immigratsioonivastast liini ning tõmmata endaga kaasa ka teisi paremparteisid.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.