Täna ärilehes Financial Times avaldatud arvamusloos nimetab Suurbritannia peaminister David Cameron "monumentaalseks veaks" Briti tööpartei otsust avada oma tööturg igasuguste piirangute ja üleminekuajata kohe kõigile 2004. aastal ELiga liitunud uutele liikmesriikidele.
Tagajärjeks on suurim migratsioonilaine Suurbritanniasse Teisest maailmasõjast saadik. ELi laienemisest on Suurbritanniasse elama ja tööle kolinud ligi miljon inimest Kesk- ja Ida-Euroopast. Nüüd, kus sama õigus laieneb tuleva aasta algusest ka Rumeenia ja Bulgaaria kodanikele, tahab Cameron pidurit tõmmata.
"Tean, et paljud inimesed on väga mures selle pärast, millist mõju see meie riigile avaldab. Ma jagan seda muret," kirjutab Cameron arvamusloos "Vaba liikumine peaks Euroopas olema vähem vaba".
Cameroni sõnul on toimunust kaks õppetundi - üheltpoolt on migratsiooni kannustanud suur sissetulekute vahe ELi vanade ja uute liikmete vahel, teisalt on oma roll Briti haridus- ja hoolekandesüsteemil. See pole ette valmistanud vajalike kutseoskustega britte ning olnud uute tulijate vastu liiga helde.
"Tegelik vastus on selles, et me koolitame nende ametikohtade täitmiseks välja omaenda inimesed," kirjutab Cameron.
Ta annab ka ülevaate, kuidas Briti valitsus plaanib sotsiaaltoetuste süsteemi karmistada. Sisserändaja ei saa kohe loota töötu abirahale - see saab võimalikuks alles kolme kuu möödudes ning mitte lõpmatuseni, vaid kuni kuueks kuuks. Samuti karmistatakse sisserändajate jaoks tingimusi, millele peab vastama, et üldse sotsiaaltoetusi saada. Ning kui sisserändaja tabatakse kerjamas või tänaval ööbimas, järgneb väljasaatmine koos aastase keeluga Suurbritanniasse naasta.
Firmadele, kes palkavad tööjõudu miinimumpalgast madalama hinnaga, nähakse ette senisest neli korda kõrgem trahv - 20 000 naela iga alamakstud töötaja eest.
Cameron ei piirdu üksi muudatustega Suurbritannias, vaid leiab, et Euroopa Liidul tervikuna tuleb vaba liikumise põhimõte üle vaadata.
"Peame paika panema uue korralduse, mis aeglustab tööturu täielikku avamist üksteise kodanikele," kirjutab Cameron, pakkudes välja näiteks eelnevalt sissetulekutasemete ühtlustumise teatud tasemeni. "Euroopa Liit peab muutuma, et tagasi võita oma inimeste usaldus."
Mõttekaaslasi ütleb Cameron endal olevat Hollandis, Saksamaal ja Austrias.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Suurbritannia pole Euroopa ainus riik, mis muretseb, et arvukad sisserändajad vaesematest ELi riikidest kohalikku sotsiaalkindlustussüsteemi kuritarvitavad.
Rootsi Göteborgi ülikooli teadur Joakim Ruist lükkab ümber vanas Euroopas europarlamendi valimiste eel valjeneva väite, et ELi vaesemate liikmesriikide kodanikud on koormaks nende riiklikule sotsiaalkindlustissüsteemile.
Suurbritannia peaministri David Cameroni salvav kriitika tööjõu vaba liikumise aadressil ning teiste ELi riikide kodanike õiguste piiramine Suurbritannias sotsiaaltoetuste saamiseks on eriti teravaid vastureaktsioone tekitanud Poolas.
Suurbritannia peaminister David Cameron ütles oma uusaastaläkituses, et riik on uue aasta künnisel raskeimast üle saamas.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.