Andmeturbefirma Kaspersky koostas nimekirja õpetustest, mida järgides vältida veebipoodides petta saamist.
Küberkurjategijad ootavad aasta lõppu kannatamatult, et kasutada ära iga võimalust veebist ostjate isiklike andmete varastamiseks. Veebipoodidest on kingitusi hankida mugav, kuid võite langeda petturite ohvriks ka siis, kui te ei liigu kahtlastel veebilehtedel, teatas ettevõte.
1. Kontrollige alati, mida ja kelle käest ostateInternetipoe koduleht võib osutuda võltsituks: seda võivad kasutada kurjategijad, et saada infot Teie pangakaartide kohta. Sooritades ostu, kontrollige tarnija kontaktinfot ja füüsilist aadressi, juhuks kui peaks tekkima probleem raha ülekandmise või teie kontoga.
Hüpikakende teateid tuleks ignoreerida, eriti juhul, kui nende kaudu päritakse teie pangakaardi andmeid. Ainult petturite lehed küsivad infot otsesuhtluse või e-posti vahendusel.
2. Kasutage turvalisi salasõnuLihtne salasõna on häkkerile kerge saak, selle lahtimuukimine ei maksa neile midagi. Selleks, et mitte lasta kurjategijaid oma veebikontodele ligi, kujundage endas harjumus kasutada eri allikais erinevaid salasõnu. Vajaduse korral kirjutage salasõnad üles ja hoidke neid kindlas kohas.
Siin on mõned nõuanded, millega võiksite salasõna valimisel arvestada.• Ärge kasutage salasõnana oma sünnikuupäeva, kodulooma nime vms – seda infot on lihtne välja selgitada või ära arvata.• Ärge valige parooliks sõnu, mida saab leida igast sõnaraamatust. Selliseid salasõnu on lihtne tarkvara abil lahti muukida.• Tuletage keeruline salasõna mnemoonilise lause või fraasi põhjal. Selline sõnajada jääb paremini meelde kui salasõna ja tänu sellele ei pea te seda üles kirjutama. Salasõna moodustamiseks valige välja tuntud lause ja kasutage selle iga sõna esimest tähte. Näiteks lausest "Päkapikk, päkapikk, küll sa oled imelik!" saab moodustada sõna "ppksoi".• Kasutage salasõnas nii suuri kui ka väikeseid tähti.• Kombineerige tähti, numbreid ja märke.
3. Veenduge, et tehing on krüpteeritud ja Teie isiklikud andmed kaitstudPaljud kodulehed kasutavad info krüpteerimiseks infoturbeprotokolli SSL. Kontrollige, et veebiaadressi rea alguses oleks märgijada https:// ning et seal oleks ka kinnise tabaluku ikoon (veebiaadressi real paremal või vasakul või siis lehitseja akna alumises osas).
Enne kui sisestate internetipoe lehele isiklikku või finantsinfot, võtke endale aega, et tutvuda lehe konfidentsiaalsuspoliitikaga ja aru saada, kuidas teie infot säilitatakse ja kasutatakse.
4. Kasutage veebis ostlemiseks eraldi pangakaartiVeebioste tasub teha eraldi pangakaardiga, mille krediidilimiit on väike. See teeb teid petturite ees vähem haavatavaks ja aitab raha säilitada.
5. Uuendage regulaarselt oma arvuti tarkvaraKindlasti paigaldage viirusetõrje, mille signatuuride andmebaas on uuendatav. See aitab kaitsta teie arvutit viiruste ja troojalaste eest, mis varastavad olulist finantsinfot. Paigaldage aegsasti kõik süsteemi paigad ja uuendused kõikidele lehitsejatele ning tihti kasutatavatele lisarakendustele. See puudutab kõiki rakendusi – alustades Adobe Flash Playerist ja PDF Readerist ning lõpetades Java ja iTunesiga.Paljud operatsioonisüsteemid ja rakendused pakuvad ka automaatset uuendamist. Kui niisugune võimalus on olemas, tuleks see aktiveerida.
6. Jälgige oma pangakonto jääki, et vastuolusid aegsasti märgataPidage arvestust oma ostude üle, säilitage tellimuste kinnitused ja võrrelge neid pangakonto väljavõtetega. Vastuolude ilmnemisel kontrollige kõik põhjalikult veel kord üle ja teavitage probleemist viivitamatult oma panka.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Andmeturbefirma Kaspersky Lab teatel ei investeeri ettevõtted piisavalt IT-valdkonna turvalisusesse.
Tarbijakaitseamet tuletab tarbijaile meelde põhitõdesid, mida jõulukaupu ostes silmas pidada, et mitte pühade-eelses pakkumiste virvarris pead kaotada.
Keskmine küberrünnaku kahju väikesele või keskmise suurusega ettevõttele on 40 000 euro kandis, suurfirmad saavad kahju kordades enam.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.