Pangajuhid peavad kuuldusi uuest kinnisvarabuumist liialdatuks – eelmise kriisi õppetund hoiab ülekuumenemast.
"Ma ei kinnita seda ja ma hoopis väga jahutan seda vaadet. Tuleb aru saada, kes on sõnumi edastajad," vastas Danske Banki Eesti filiaali juht Aivar Rehe küsimusele, kas buum läheneb. Arendajate ja müüjate vihjeid buumile ei tasu tema sõnul tõsiselt võtta.
Pangajuht kinnitas, et umbes kolme aasta perspektiivis pole õige rääkida kinnisvaraturu kuumenemisest. "Kui me vaatame Eesti pangandust, siis see on väga tugevalt integreeritud Skandinaavia pangandusse, kes teab, mis on kinnisvarabuum. Ma arvan, et meil lähiajal selliseid riske lihtsalt ei lasta võtta," teatas Rehe.
SEB Eesti juht Riho Unt on sama meelt. "Vara on seda buumiks kutsuda," sõnas ta. Undi sõnul pole kinnisvaraturu aktiviseerumine Tallinnast ja Tartust eriti väljapoole jõudnud ning ka Tallinnas on aasta teine pool rahulikum olnud. "Ebakindlus hoiab kiiret hüpet tagasi. Kui siin (Tallinna kinnisvaraturul – toim) kevadel toimus elavnemine ja uutes elamutes tõusid korterite hinnad paarkümmend protsenti, siis pärast seda turg justkui ehmatas ära ning muutus stabiilsemaks," märkis Unt.
Sarnaselt Rehega ütles Unt, et kuigi pankadel oleks võimekus minna kaasa klientide võimaliku eufooriaga, on pangad rangemalt oma riskiprofiilis kinni kui viimase buumi eel. "Enne kriisi olid pangad valmis kliendi nimel minema kaugemale, kui nad tegelikult riski seisukohast tahtsid," meenutas Unt. Nüüd enam iga kliendi pärast piire ei nihutata.
"Järgneva paarikümne aasta jooksul tuleb raudselt kaks kriisi. Oluline on, et kui need kriisid tulevad, oleks pangal ruumi kliendiga koostööd teha," põhjendas Unt, miks pangad end tagasi hoiavad.
Kodumaise pangandusgrupi LHV juhatuse liige ja suurim aktsionär Rain Lõhmus ütles, et kuigi kinnisvaraturg on kõikjal madalate intressimäärade tõttu natuke nihkes, pole ta praegu turu võimaliku ülekuumenemise pärast mures. Kinnisvaraturu juures on Lõhmuse sõnul oluline faktor nõudlus, mis suures osas tuleneb demograafiast.
"See tähendab, et turg buumib, kui nõudlust tuleb juurde. Eestis ja Tallinnas aga inimeste hulk eriti ei kasva. Võrreldes kasvavate metropolidega puudub meil seega oluline kinnisvarahindu üles liigutav faktor. Spekulatiivne nõudlus pole aga reeglina jätkusuutlik," rääkis Lõhmus.
Ta lisas, et õnneks pole meie keskmine korterihind hetkel väga kõrge, samuti on laenuvabade korterite osakaal suur. "Seega ma väga ohtu ei näe, et hinnad võiksid kõvasti alla tulla. Ja pankadel on veel meeles eelmise kriisi õppetund – põllupealseid arendusi eriti ei finantseerita," ütles Lõhmus. "Kokkuvõttes mul praegu väga muret ei ole, aga ma ei saa väita, et olen sama muretu kolme aasta pärast," lisas ta.
Seotud lood
Tallinna korteriturg on märgatavalt aktiviseerunud, mis võib näidata uut kinnisvarabuumi. Muutused just elamuturul suunasid ka viimast kriisi Eestis.
Korterihindade buumiaegsetega võrdlemise käigus on jäänud tähelepanuta asjaolu, et tänane uus korter erineb tootena väga oluliselt buumiaegsest, kirjutab Hausers Grupp OÜ juhatuse liige Tomy Saaron.
Eluaseme taskukohasust tallinlastele vähendas kolmandas kvartalis hooajalistest teguritest põhjustatud kolmeprotsendiline netopalga langus koos 16protsendilise korterihindade tõusuga, teatas Swedbank.
Uus kinnisvarabuum tuleb kindlasti. Ainult me ei tea, millal see tuleb. Veel vähem teame, kui kaua see kestab. Kuid võime olla kindlad, et see lõpeb taas kord valusalt. Seega uut buumi tuleb võtta ohuna, mitte võimalusena, kirjutab EfTEN Capitali tegevjuht Viljar Arakas.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele