Valmistume Saku Õlletehases juba praegu hoogsalt uueks aastaks, millelt on oodata tootmismahtude kasvu uuele rekordtasemele, ütles tehase juht Margus Kastein.
"Uudiseid on meie poolt tulemas nii investeeringute kui muidugi ka tooteuuenduste vallas," lubas ta. "Väga täpselt ei saa neist veel praegu rääkida, aga kindlasti kuuleb avalikkus neist juba mõne kuu pärast. Meie tootearendustegevus on väga kiire ja intensiivne – uudistoodete arvuga oleme Carlsbergi Grupi turgude edetabelis üks esimesi."
Eestile ootab Kastein uuelt aastalt heas mõttes stabiilsust. "Hea stabiilsuse all pean silmas seda, et mõistlikud kokkulepped peaksid paika – ettevõtjad vajavad seda oma tegevuse planeerimiseks. Ning Eesti omakorda vajab ettevõtlust," rääkis ta.
Tootjate jaoks on väga oluline, et poliitmaastik ja -otsused oleksid stabiilsed, pikalt ette planeeritud, sest tootjad lähtuvad sellest oma tegevuse planeerimisel, sõnas Kastein. "See puudutab kõiki meie valdkonda mõjutavaid otsuseid – aktsiisitõusude, võimalike müügi- ja reklaamipiirangute jm näol, mis suunavad sektori orgaanilist arengut."
"Inimeste väljavoolu Eestist võiksime ka pidama saada," jätkas ta. "Arvan, et väga hea ja edasiviiv on käia kogemusi kogumas mujal, aga see peaks olema just nimelt teatud ajaks ära käimine. Tööjõulise elanikkonna arvu nii suur vähenemine, nagu tänavu avaldatud rahvaloenduse numbrid seda näitasid, mõjus nagu ootamatu äratuskell."
Autor: 1321-aripaev
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?