Swedbankile kuuluv kinnisvarafirma Ektornet müüs 16 äripinnast koosneva portfelli Colonna Capitali gruppi kuuluvale ettevõttele Pan-Estonian OÜ. Müüdu seas on ka pankrotistunud Glaskeki ärihooned.
Tehingu hinda osapooled ei avalikusta, ent kinnisvarakonsultatsioonifirma Colliers International hindas Swedbanki müüdud ärihoonete maksumuseks 20 miljonit eurot.
Ektorneti juht Meelis Šokman teatas, et ettevõte ei ole varem nii suuremahulist tehingut teinud. Ta märkis, et ettevõte on seni müünud väiksemaid varasid ja ühekaupa. Müüdud hoonete puhul oli komplektina müük juhi sõnul sobivaim lahendus.
“Varade müügi parima lahenduse leidmiseks kaasasime Catella Corporate Finance’i spetsialistid, kellega arutasime läbi erinevad võimalikud müügistsenaariumid ning antud lahendus osutus meie seisukohalt parimaks äriliseks tulemuseks,” märkis Šokman.
Catella Corporate Finance juhtivpartner Aavo Kokk selgitas, et erinevalt üksikmüügist võtab komplektina müümine vähem aega. “Kinnisvaratehing kestab tavaliselt mitu kuud, aga kui müüa paketina, siis saab müüja vaatepunktist kiiremini,” ütles ta.
Ektorneti valduses on veel valmis kortereid ning arenduspotentsiaaliga maatükke, mida müüakse ühekaupa.
Šokmani sõnul ollakse siiski avatud ka teistsugustele pakkumistele, kui need on firma seisukohalt äriliselt mõistlikud.
“Ektornet ostis müüdud varad avalikel enampakkumistel kohtutäituritelt. Viimase kahe aasta jooksul tõime neisse mitu tugevat üürnikku, nagu näiteks Lasita Maja, Flagmore, MyFitness, ETK. Ka investeerisime märkimisväärselt pindade renoveerimisse ja täiustamisse, mille tulemusel vähenes vabade pindade osakaal neis senise enam kui 50 protsendi pealt alla 10 protsendi,” teatas Šokman.
Sel aastal keskendub ettevõte korterimüügile, näiteks Merirahu 6 Tallinnas ning Aida 5 Pärnus, ja arendusprojektide maa müügile.
Oodata on suurt üüritulu. Colonna Kinnisvara juht Marek Õunamägi rääkis, et tegu oli pikaajalise ja suure tehinguga ning hooned osteti peamiselt üüritulu potentsiaali pärast.
“Ost enam kui kahekordistab Colonna varade mahu. Vaatame seda kui pikaajalist investeeringut, mille väärtus kasvab,” kommenteeris ta.
Lähiaja plaanidest rääkides ei välistanud Õunamägi, et jõudsalt kasvav Colonna Kinnisvara võiks Eestis veelgi kinnisvara osta.
Tasub teada
Hooned laiali üle Eesti
16 ärihoonet üle Eesti, kogupindalaga 68 000 ruutmeetrit, kuuluvad Ektorneti müüdud kogumisse.Suuremad projektid asuvad näiteks Tallinnas Peterburi tee 47b, Tartus Risu tee 2/4/6 ning Viljandis Leola 53/55.Peterburi teel asuva Glaskeki ärihoone ostis Ektornet 2010. aasta detsembris 60 miljoni krooni ehk ligi 4 miljoni euro eest ja Risu tee hooned 40 miljoni krooni ehk umbes 2,5 miljoni euro eest.Viljandis asuva sisustuskaubamaja koos parklaga kuulus 2009. aasta sügisel pankrotistunud Sakala Property Group OÜle. Ettevõte kuulus samuti 2011. aastal pankrotistunud Leviehitusele. Pankrotihaldur müüs kinnisvara enampakkumisel 1,5 miljoni euro suuruse alghinnaga.
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.