Elektrituru avanemise tõttu võib inflatsioon Eestis selle aasta alguses ajutiselt kiireneda pea nelja protsendini, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
"Välisturgudel on hinnasurved maailmamajanduse nõrkuse tõttu taandunud ning soojuse hinnatõusu pidurdumine ja stabiliseeruv kütuse hind kompenseerib elektrituru avanemise mõju. Seetõttu võib aasta kokkuvõttes oodata hinnatõusu alanemist 2013. aastal 3,5 protsendini," lisas ta.
Detsembris langesid hinnad kuuga 0,1% ning aastane inflatsioon alanes 3,5%ni, mis on ühtlasi viimase kahe aasta madalaim tase. Eelmise aasta kokkuvõttes tõusid hinnad sarnaselt rahandusministeeriumi suvisele prognoosile 3,9%.
Detsembri hindades Pungase sõnul olulisi muutusi ei toimunud. Tuginedes möödunud aastate kogemusele ajastavad ettevõtted hinnamuutused sageli aasta algusesse. Hindade kerge languse põhjustasid pühade-eelsed alkoholi soodusmüügid ning kütuse odavnemine, märkis ta.
Eelmise aasta kokkuvõttes kujunes inflatsioon madalamaks kui 2011. aastal, mil see ulatus toidu kiire hinnatõusu tõttu 5%ni. Mullu mõjutas inflatsiooni enam eluasemekulutuste kallinemine 9%. Pea poole sellest moodustas kaugkütte hinnatõus seoses kõrgete kütusehindadega välisturgudel.
"Teine peamine mõjutaja oli toit, mis seoses toorme hinnatõusu pidurdumisega kallines aastatagusega võrreldes siiski tagasihoidlikumas ulatuses. Eelmise aasta lõpus aeglustus kütuse hinnatõus 2,4%ni, kuid aasta kokkuvõttes kallines kütus 9%", selgitas Pungas.
Möödunud aastal mõjutasid hindu kõrgete toorainehindade ning nõrgenenud euro tõttu enam välistegurid. "Kodumaiste tegurite mõju kajastav baasinflatsioon mõnevõrra suurenes, kuid on vaatamata laiapõhjalise palgakasvule endiselt vaoshoitud. Eurostati metoodika järgi arvutatud baasinflatsioon oli möödunud aastal hinnanguliselt 2,7%," lisas ta.
Majanduse hea käekäigu tõttu on palgakasv viimased poolteist aastat ületanud inflatsiooni, mis tähendab, et inimeste ostujõud on suurenemas. Samas ostujõu kriisieelse taseme saavutamiseni läheb veel aega, kinnitas rahandusministeeriumi analüütik .
Euroala hinnatõus oli detsembris esialgsel hinnangul 2,2% ning aasta kokkuvõttes 2,5%. Vaatamata eurotsooni majanduslangusele on hinnatõus kõrgete toorainehindade tõttu jätkuvalt üle Euroopa Keskpanga soovitud taseme, märkis Pungas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sisemaine hinnasurve tänavu suureneb, ütles Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsi osakonna juhataja Kristjan Tamla.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.