Euroopa suurima lennufirma Ryanair juht Michael O'Leary usub, et Euroopa lennufirmasid läheb veelgi pankrotti.
"Ohvreid tuleb veel," ütles eile Göteborgis uusi sihtkohti tutvustanud O'Leary Rootsi majanduslehele Dagens Industri. "Euroopas on liiga palju lennufirmasid, mis on kas liiga väiksed või mis kaotavad raha ega ole elujõulised. Ma usun, et selle talve jooksul kaovad veel mõned," märkis ta.
Seda, et lennundus on kriisis, O'Leary ei arva. "Kriis on vale sõna. Alal on käimas struktuursed muutused, kus vanad Euroopa lennufirmad koonduvad kolme grupi ümber: British Airways, Air France ja Lufthansa. Kõige loomulikum on, et SAS maandub Lufthansa hõlma," ütles O'Leary.
Iirlane tunnistas, et talle avaldas suurt muljet läinud aasta lõpus SASi ja Skandinaavia riikide ametiühingute vahel saavutatud palgakokkulepe.
"Ma pean ausalt ütlema, et SAS viis läinud aasta lõpus läbi olulise restruktureerimise. Saada Põhjala lennufirmad nõustuma palgakärpega on fenomenaalne areng," ütles O'Leary.
Samas ütles O'Leary näiteks Poola LOTi kohta, et firma on juba praegu liiga väike, et seda veelgi kärpida.
Kaks nädalat pärast SASi kriisikõnelusi ametiühingutega maksis Ryanair oma aktsionäridele erakorralist dividendi.
Seotud lood
Läinud aasta lõpus pankroti veerel vankunud Skandinaavia lennukompanii SAS maksis 15 juhtivtöötajale boonuseks poole kuu palga, et nad ametist ei lahkuks, ajades harja punaseks lennufirma ametiühingutel, kelle liikmeid ootavad palgakärped ja koondamised.
Poola valitsus, mis on 93%ga lennufirma LOT suurosanik, plaanib lennufirma kahjumist välja toomiseks suuri kärpeid, kirjutas nädalavahetusel Wall Street Journal.
See oht on möödas, et Skandinaavia lennukompanii SAS täna-homme pankrotti läheb, kuid ametiühingutega maratonkõneluste järel saavutatud kokkulepe palgakulude vähendamiseks on alles esimene samm õiges suunas.
Põhjamaade suurim lennufirma SAS Group teatas täna majandusaasta kahjumist seoses firma ümberkorraldamise kuludega.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.