Läinud aasta lõpus pankroti veerel vankunud Skandinaavia lennukompanii SAS maksis 15 juhtivtöötajale boonuseks poole kuu palga, et nad ametist ei lahkuks, ajades harja punaseks lennufirma ametiühingutel, kelle liikmeid ootavad palgakärped ja koondamised.
Boonuse maksmise avalikustas Norras esimesena väljaanne Finansavisen. SAS kinnitas boonuse maksmist ka teisele Norra väljaandele VG.
"Mõne võtmepositsioonil töötajaga on ulatusliku ja väga keerulise kokkuhoiuprogrammi eel sõlmitud stay-on kokkulepped, et nad jätkaksid tööd, kuni kõik ümberkorraldused on läbi viidud," ütles SASi infojuht Knut Morten Johansen VG-le.
"Kui tehakse selliseid suuri ümberkorraldusi, on tendents, et võtmeisikud kiiresti lahkuvad. Teisalt – pärast seda, mis me läbi tegime, oli meil arusaamine, et firma on majanduslikult suures kitsikuses. Kas selliseks asjaks on üldse raha?" kommenteeris Rootsi majanduslehele Dagens Industri SASi pilootide ühingu juht Robert Gustafsson.
"See on vale signaal teistele palgalistele ja meie liikmetele, kes on firma püsima jäämiseks suuri ohvreid kandnud. Positiivselt seda küll vastu ei võeta," lisas ta.
Norras on ametiühingud nõudnud täpsemat teavet, millised juhid boonust saavad ja kes firma juhtkonnast on selle otsuse eest vastutav.
Seotud lood
Skandinaavia lennufirma SAS teatas, et võib esimest korda 2007. aastast tänavu tänu koondamistele, vara müügile ja uutele palgakokkulepetele aasta arvestuses punasest välja saada.
Põhjamaade suurim lennufirma SAS Group teatas täna majandusaasta kahjumist seoses firma ümberkorraldamise kuludega.
Ellujäämise eest võitlev Skandinaavia lennukompanii SAS saavutas täna kokkuleppe lõpuks ka Taani salongipersonali ametiühinguga, mis kõige kauem SASi uue säästukava üle kauplema jäi.
Skandinaavia lennukompanii SAS avalikustas täna uue kokkuhoiuplaani, mis ettevõtte presidendi ja tegevjuhi Rickard Gustafsoni sõnul on firma viimane võimalus üldse tegevust jätkata.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.