Viimase nelja tööpäeva jooksul on juba kolm Euroopa panka teatanud, et tõmbuvad tagasi paneelist, mis määrab kindlaks Euribori - euro üleeuroopalise pankadevahelise intressimäära, mis on aluseks triljonite eurode ulatuses laenudele ja muudele finantslepingutele.
Viimasena teatas eile lahkumisest Austria Raiffeisen Bank International AG, põhjendades oma käike sellega, et pankadevaheline laenamine on panga jaoks muutunud vähem tähtsaks. Teisipäeval teatas teine Austria pank – Erste Group Bank AG – et kaalub sellist sammu.
Nende lahkumisega kahaneks paneel 39 pangale 2012. aasta tipptasemelt, kus intressimäära kujundamisel osales 44 panka.
Nii nagu Londoni pankadevahelise intressimäär Libor, on ka Euribor luubi all, et kontrollida intressimäära võimalikku manipuleerimist. Barclays PLC ja UBS võtsid mullu omaks, et nende töötajad üritasid Liborit mõjutada. Euroopa Komisjon uurib praegu Euribori kujunemist.
Läinud reedel lahkusid paneelist Bayerische Landesbank ja Rabobank. Citigroup Inc ja Saksamaa DekaBank Group lahkusid paneelist 2012.
Pankade lahkumine õõnestab Euribori üht eelist – just pankade suur arv paneelis vähendab intressimäära manipuleerimise võimalusi. Võrdluseks osaleb Libori määramisel 18 panka, kirjutas Wall Street Journal.
Nüüd, kus üle maailma on pankadevaheliste intressimäärade kujundamine luubi all, et tuvastada võimalikku manipuleerimist, tähendab paneeli kuulumine pankadele kasvanud riski. See võib kaasa tuua kohtukulud, trahvid, kriminaaljuurdluse.
Teisalt on pankade vajadus üksteiselt laenata tõepoolest vähenenud – osa sellest on asendanud Euroopa Keskpanga likviidsuslaenud.
Seotud lood
Brüssel sekkub Londoni pankadevahelise laenuintressi (Libor) manipuleerimisega seotud skandaali, viies ELi finantsregulatsioonis läbi kapitaalremondi.
Regulaatorid on uurimises keskendunud vähemalt viiele Euroopa suurele pangale kavatsetud Euribori manipuleerimises, kahtlustades, et Barclays vedas seda operatsiooni, kus osalesid ka Credit Agricole, HSBC, Deutsche Bank ja Societe Generale, kirjutab CNBC.
Samasugune järelevalve puudumine, mis lasi diileritel manipuleerida LIBORit, ohustab ka teisi turuintressimäärasid üle maailma, vahendab Bloomberg rahvusvahelise regulaatorite organisatsiooni IOSC salaraportit.
Seitse panka on saanud kohtukutse seoses Londoni pankadevahelise laenuintressi manipuleerimise tõttu, ütles juhtumiga lähedalt seotud allikas, vahendasid AP ja CNBC.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?