Möödunud reedel ilmunud värskes dividendide TOPis kõrgetele kohtadele jõudnud ettevõtjad kulutavad omanikutulu investeerimiseks või oma tarbeks.
Äripäev küsis, mida arvavad ettevõtjad dividendimaksjate pingerea koostamisest ning millele omanikutulu kulutavad.
Vastab Jaanus Paeväli, dividende 501 000 eurot, üks Krimelte omanikke:
Kuidas suhtute dividendide edetabelisse? Vahet ei ole. Kui Äripäev tahab, siis tehku. Kui meie seadus lubab seda, et dividenditulu on näha, siis aastaid on see tulu meil olnud ja midagi ei ole juhtunud. Meil läheb hästi ja on võimalus maksta.
Mida olete omanikutuluga teinud? Kui saad dividende, leiad koha, kuhu panna. Kui vaja on, siis oma tarbeks.
Kuidas ettevõttel eelmisel aastal läks? Milline on prognoos selleks aastaks? Eelmine aasta läks ka hästi. Peast ei oska öelda, kui palju kasum kasvas, aga käive umbes 15%. 2013. aasta prognoosid on tehtud, aga need muutuvad ikka aasta jooksul.
Millised on riskikohad, mis võivad seda tulemust muuta? Elamegi sellises riskiajastus. Krimelte elab ekspordipõhiselt ja kõige suuremad riskid on seotud meie eksporditurgudega.
Mis on Eesti ettevõtluses praegu positiivset? Suur osa Eesti ettevõtetest ei ela kusagil utoopias, vaid ollakse valmis ka raskemateks aegadeks. Loodan, et kriisiajast saadi väärtuslikud õppetunnid.
Vastab Jaak Sulg, dividende 251 000 eurot, Viljandi KEKi ja Viljandi Metalli üks omanikke:
Kuidas suhtute dividendide edetabelisse? Mitte eriti. Näen, et paljud kasutavad dividendide maksmist palga maksmiseks, ja see pole õige.
Mille jaoks kasutate omanikutulu? Üritan selle rahaga teha investeeringuid, praegusel finantsturul ei oska seda paremini rakendada. Tuleb ise midagi välja mõelda.
Kas 2012. aastal maksite omanikutulu? Kui palju? Me ikka teeme seda regulaarselt. Sama palju kui 2011. aastal ehk umbes 250 000 eurot.
Kuidas ettevõttel eelmisel aastal läks? 2012. aasta oli parem kui varasem aasta. Käive kasvas umbes 10%, see ei olnud nii suur kasv kui teistel, aga me ei kukkunud ka nii palju kui ülejäänud majandus. Rentaablus paraneb meil oluliselt jõudsamalt.
Milline on prognoos selleks aastaks? Segane majandusseis jätkub. Hetkelisi äravajumisi ja tõuse on ilmselt päris palju. Majandus on väga volatiilne ja Eesti on väike, mis tähendab, et meie majandus kõigub iga lainega kaasa.
Kas Eesti majanduses on praegu midagi ka hästi? Meie reaktsioonikiirus on hea. Oleme harjunud heitliku majandusega kaasas käima ja kohanemine on suhteliselt kiire olnud.
Vastab Nikolai Jakuškin, dividende 214 000 eurot, logistikafirma Intopex omanik:
Kuidas suhtute dividendide edetabelisse? Mitte kuidagi, ma ei ole seda tabelit isegi jälginud. Olen alati suhtunud rahulikult igasugustesse edetabelitesse. See on täitsa normaalne, et ettevõtte omanik maksab endale dividende.
Vastab Aap Mumme, dividende 206 000 eurot, tegeleb keskkonnateenuste äriga, näiteks ettevõttes Slops OÜ:
Kuidas eelmisel aastal keskkonnateenustega läks? Keskkonnaäri on primitiivne. Selle äri teevad huvitavaks ja keerulisemaks keskkonnanõuded ja kompleksload. Iga aastaga tuleb bürokraatiat juurde ning järelevalve läheb iga aastaga tugevamaks. Muidugi on selles äris jumalale meelepärane teema taaskasutamine. Näiteks betoonist killustiku tootmine, asfaldist asfaldikillustiku tootmine, kilepakendite väljasortimine, puiduhakke tegemine ja kõik muu. Kui räägime Slopsist, siis sellel ettevõttel pikka iga enam ei ole, sest ressurss hakkab ennast ammendama ning tegeleme aktiivselt sulgemisprojekti kooskõlastamisega.
Kas olete teinud prognoose, kuidas sel aastal läheb? Plaanimajandusega me väikse firma puhul ei tegele. Kõik sõltub ehitusturu mahust ja ehitusturu arengutest. Erilist kasvu ei ole seal näha, sellepärast et euroraha läheb põhiliselt teedeehitusse ja see meid ei mõjuta. Heal juhul jääb käive 2012. aasta tasemele. Praegu peame hakkama koguma vahendeid sulgemisprojekti jaoks. Viimased paar aastat on võimalus olnud ilusaid dividende teenida, aga nüüd tuleb hakata reserve koguma, et teha puhkepark mäe otsa.
Seega sellel aastal enam dividende maksta ei plaani? Pigem mitte, aga dividendid teevad alati inimesele rõõmu.
Mida olete omanikutuluga teinud? Olen investeerinud natukene teistesse ettevõtmistesse, kaasa arvatud Valgevenesse ja Ukraina jäätmekäitlusettevõttesse. Olen investeerinud kinnisvarasse.
Kuidas suhtute dividendide edetabelisse? Inimesed on uudishimulikud ja nad on ka edevad. Kogu maailmas tehakse seda. Kuna tunnen, et minusugusel väiksel tegijal ei ole nii palju vaenlasi, siis suhtun sellesse neutraalselt. Minu poolest võite neid edetabeleid ka edaspidi koostada.
Toomas Määrits, dividende 217 000 eurot, Karsilla Kinnisvara OÜ üks omanikke:
Kuidas ettevõttel eelmisel aastal läks? Tegelesime kinnisvaraga siin Tartus. Käibe kasvu oli natukene, kuna eelmisel aastal avati uus Selver.
Millised on selle aasta uued projektid? Sellel aastal ühtegi Selverit ei tee, aga üks kauplus Tartus avatakse küll. Eks üritame ikkagi midagi teha. Kinnisvaraturg läheb paremuse poole.
Kas Eestis on palju virisemist? Eestlane virisebki palju, seda ei saa pahaks panna. Virisemise järgi tunneb eestlase ära. Praegu tundub, et läheb ikka paremini. Juba on hakatud taas helistama, järelikult on võimalus midagi ka teha ja inimestel ning majandusel hakkab paremini minema.
Kuidas suhtute dividendide edetabelisse? Ausalt öeldes ei ole mina seda väga vaadanud. Äripäev võib kõike koostada. Iga firma teeb äri ja tegeleb sellega, mis aitab tulu teenida nii kaudselt kui ka otseselt. Mul ei ole midagi selle vastu.
Miks olete otsustanud ettevõttest omanikutulu välja võtta? Sellepärast, et raha suunamine investeeringuteks on praegu keeruline. Ei ole uusi projekte ja kui on, siis on neid suhteliselt vähe. Kui raha ei ole mujale suunata, maksad dividendide.
Seega enamik raha läheb oma tarbeks? Investeerin ikka kinnisvarasse ja aktsiatesse.
Kas ka eelmisel aastal maksite dividende? Ei, sest 2011. aastal otsustasime palju maksta ning see kõik on veel välja maksmata.
Vastab Rein Annusver, dividende 236 000 eurot, K- Projekti suuromanik:
Kuidas ettevõttel eelmisel aastal läks? Väga hästi läks. Kindlasti paremini kui üle-eelmisel. Meil on suured objektid käsil.
Millised prognoosid on selleks aastaks? Kriis kestab edasi. Ega mingit tõusu küll ei tule.
Tundub, et pessimismi on ikka veel palju? Mul on raske kommenteerida. Eestis läheb äritegevus järjest keerulisemaks, mitte otseselt meie valdkonnas, vaid ma mõtlen neid, kes tahavad reaalselt midagi ehitada ja midagi uut luua. Seda teevad riik ja kohalikud omavalitsused.
2011. aastal maksite dividende, kas 2012. aastal maksite ka? Jah, ikka, selleks me seda tööd teemegi, et mingisugust tulu teenida. Muidu ei ole mõtet.
Vastab Ilmar Tennokese, dividende 268 000 eurot, Catwees OÜ üks omanikke:
Kuidas läks eelmisel aastal ja milline on prognoos selleks aastaks? Paremini kui 2011. aasta. Numbrid ei ole meil veel koos, veebruari keskel tulevad. Minu meelest on kriis läbi. Pangad on lahkeks läinud, varasemaga võrreldes antakse lihtsamini laenu. Selleks aastaks tegime ka parema prognoosi, ei saa halvemat teha. Praegu on majandusseis stabiilne ja nutta pole midagi.
Samas paljud ikkagi räägivad, et on raske. Eestis on ikka väga hea elada. Me ei saa ennast võrrelda Rootsi, Norra ja Soomega, peame natukene mujale vaatama. Näiteks lõuna ja ida poole: Ukraina, Venemaa, Läti, Leedu, Aasia riigid jne.
Kuidas suhtute dividendide edetabelisse? Ei näe põhjust, miks peaks seda koostama. Ta ei anna kellelegi mitte midagi juurde.
Mis on mis
Dividendide TOP
Äripäeva koostatav edetabel, milles on 240 ettevõtjat.Edetabelisse pääses vähemalt 200 000eurose omanikutuluga. Edetabeli koostamise aluseks on kõige värskemad ehk 2011. aasta aruanded.
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.