Ma pole inimeste mälu ega mäletamise ekspert, kuid arvan, et keegi ei suuda mäletada täpselt paljusid mitmekümne aasta taguseid sündmusi, märkis ettevõtja Tiit Vähi VEB fondis toimunu kohta.
" Ise ma kindlasti ei suuda kõiki selliseid sündmusi mäletada," vastas Vähi küsimusele, kas ta usub, et Eesti Panga eksjuhid ei mäleta VEB fondis toimunut.
Eesti Pank korraldas seoses VEB fondi hämara minevikuga sisejuurdluse ja teatas eile, et tuvastas pangas dokumentide võltsimise. Toonased pangajuhid pole aga nõus juhtunut täpsemalt meenutama.
"VEB fondi teemal tahaks öelda, et NSV Liidu välismajanduspangas külmutati Eesti ettevõtete (klientide) raha. 1993. aastal otsustas EV Riigikogu moodustada nn VEB fondi ja koondada nõuded sinna, klientidele anti välja nn VEB fondi sertifikaadid. Vahur Krafti kommentaar on õige, ka minu teada pole VEB Fondis kunagi olnud ega laekunud nende klientide raha, kuid sertifikaadiomanikud omasid õigust sertifikaate võõrandada või katsetada ise Moskva Välismajanduspangas oma arveid lahti külmutada. Minu teada mõned kliendid seda võimalust kasutasid ja teatud eduga," rääkis Vähi ja lisas: "Au nendele, minu ettevõttele Silmetile ka mingi vahendaja tegi kunagi aastal 1999 või 2000 15% pakkumise, mida me vastu ei võtnud. Pidasime odavaks, kahjuks ise ei suutnud me midagi lahti külmutada ja jäime kõigest ilma," rääkis Vähi ja lisas naljatledes, et võibolla pannakse kunagi sertifikaadid ilusa raami sisse ja riputatakse mäletuseks seinale.
" Pole hullu, eks see VEB kaotus oli lahkulöömise hind, tähtsam on iseseisvus ja tulevik," vihjas Vähi VEB fondi ja Eesti iseseisvuse saavutamise seosele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtja Jüri Mõisa sõnul allkirjastab suur ülemus tavaliselt asju formaalselt ja seda Vahur Kraft tema hinnangul ka tegi. Asja sisusse pikemalt süvenemata.
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees, riigikogu liige Sven Mikseri sõnul on Eesti Panga avalikustatud VEB fondi audit ja presidendi vabandus positiivne, kuid ainult sellest ei piisa Eesti Panga ja poliitika usalduse taastamiseks.
Eesti Panga nõukogu esimehe Jaan Männiku sõnul pole Eesti Pank dokumente võltsinud, küll esitati valeandmeid.
Eesti Pank esitas 1995 teadlikult valeandmeid VEB fondi kohta. Toonastel keskpanga juhtidel on ülim aeg lõpetada jutt, et nad enam midagi ei mäleta, ning tunnistada, mis tegelikult toimus.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.