Euroopa Komisjon kavatseb asuda senisest aktiivsemalt võitlema europangatähtede ja -müntide võltsijatega.
Alates euro kasutuselevõtust 2002. aastal on selle võltsimine tekitanud vähemalt 500 miljoni euro ulatuses kahju. Kriminaalõiguslike vahendite karmistamisega üritatakse kaitsta eurot ja teisi valuutasid võltsimise eest.
"Euro on maailmas tähtsuselt teine valuuta ja me teeme kõik selleks, et kaitsta seda kurjategijate eest. Täna tehtud ettepaneku abil tugevdame võitlust valerahaga. Organiseeritud rahavõltsimine vähendab inimeste usaldust euro vastu ning mõjutab ühtviisi nii riike, ettevõtjaid kui ka üksikisikuid," sõnas ELi õigusvolinik ja Euroopa Komisjoni asepresident Viviane Reding.
"On ülim aeg likvideerida seaduseaugud ja teha lõpp rahavõltsimisele kogu Euroopas. Võltsimine peab saama karistatud," lisas ta.
Ettepanekuga tugevdatakse kontrolli piiridel ja kehtestatakse kõige tõsisemate võltsimisjuhtude korral kohaldatavad miinimumkaristusmäärad, sh vangistus. Samuti on uue korra kohaselt võimalik analüüsida uurimise käigus konfiskeeritud valeraha, et selgitada välja veel ringluses olevaid valeeurosid.
Komisjoni asepresidentide Viviane Redingi ja Olli Rehni ning volinik Algirdas Šemeta ühisalgatusena koostatud ettepaneku vastuvõtmise korral peavad liikmesriigid võtma rahavõltsimisjuhtude avastamiseks kasutusele sama tõhusad uurimisvahendid nagu organiseeritud ja muude tõsiste kuritegude vastases võitluses.
Vastavalt komisjoni ettepanekule tuleks rängematel valeraha valmistamise ja levitamise juhtudel rakendada miinimumkaristusena kuuekuulist vanglakaristust. Maksimumkaristus valeraha levitamise eest oleks vähemalt kaheksa aastat vangistust – nagu juba praegu kehtib valeraha valmistamise suhtes vastavalt nõukogu raamotsusele.
Eurot aitab paremini kaitsta ka see, kui kuritegusid üritatakse tõkestada kogu ELis ja kui uurimisorganid teevad rohkem koostööd petturite tabamiseks. Direktiivi kohaselt peavad liikmesriigid tegema kõik selleks, et nende riiklikud rahauurimiskeskused saaksid võltseurosid uurida ka pooleliolevate kohtumenetluste käigus, et lihtsustada muude ringluses olevate võltsingute avastamist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.