Aasia juhtiv investeerimismaja CLSA teeb igaaastast Feng Shui põhimõtetel prognoosi algavaks Hiina aastaks, mis on klientide seas selle maaklerfirma populaarseim analüüs ja väga humoorikas lugemine.
Vaatasime huvi pärast ka, mida prognoosis pank möödunud aastaks ja kuidas läks tegelikult Hongkongi börsil. Börs liikus üllatavalt sarnaselt prognoosituga. Seekordne analüüs kannab järjekorranumbrit 19.
Alanud musta vesimao aasta toob börsil esimesel poolaastal korraliku tõusu, kuid teine poolaasta läheb suurteks kõikumisteks mõlemas suunas, mis kah võib pakkuda teenimisvõimalusi, kuid mitte nii lihtsaid kui esimesel poolaastal. Siiski peaks aasta lõppema kõrgemal, kui algab.
Kui vaadata eelnenud viit maoaastat ajas tagasi kuni 1953. aastani, siis midagi julgustavat ei maksa oodata. Ainult ühel korral sulgus aktsiaturg kõrgemal, kui avanes. Küll aga on toimunud maoaastatel igasugused koledad sündmused. 1941. aastal rünnati Pearl Harbori, 2001. aastal kaksiktorne, 1989. aastal leidis aset Tiananmeni veresaun, 1989. aastal langes Berliini müür, 1929. aastal oli suur depressioon, samuti leidsid aset majanduslangused (1953, 2001), 1917. aasta revolutsioon ja peamised konfliktid 1941 ja 1965.
Kuid selleks aastaks peaksid olema paremad väljavaated – kõik viis baaselementi ehk energiat on varandusegraafikul, sealhulgas turuvedaja tuli ning kõik lendtähe energiad pöörduvad tagasi oma kodusektoritesse esmakordselt üheksa aasta jooksul.
Mao positiivsed omadused on karismaatilisus, konservatiivsus, ravimine, intuitiivsus, pragmaatilisus ja muutumine. Kuid sellel märgil on ka negatiivseid omadusi nagu surmav, külm, jõuline, manipuleerija, mürgine ja isekas.
CLSA prognoosib igas kuus Hang Sengi indeksi muutuste suunda ja ulatust, kuid ka sektoreid.
CLSA ennustab esimese poolaastal paremat börsi, kus üsna trendivastane ressursside veetud ralli võtab hoogu üles maist juulini. See saab aga ootamatu lõpu kuskil augusti lõpus, kirjutas CLSA analüütik ja Feng Shui meister Mariana Kou, nagu vahendab China Daily. Teine poolaasta paistab volatiilsem, mil toimuvad suured kõikumised mõlemas suunas, kuid viimase kuu korralik tõus viib Hang Sengi indeksi taas kõrgemale sealt, kus ta alustas.
Sektoritest peaks minema hästi kõigel, mis on seotud metalliga, sealhulgas finantssektoril, autodel ja toorainetel, ütles sama investeerimismaja teine Feng Shui meister Emily Lam. Atraktiivsed paistavad ka veega seotud alad, nagu hasartmängud, transport, logistika, laevandus, turism ja infrastruktuur. Tulemärgi sektoritel läheb vastupidiselt vee omadele, seega suhteliselt kehv võiks aasta olla kütusekompaniidele, telekomidele, tehnoloogiale ja kommunaalmajanduse ettevõtetele. Stabiilne võiks olla aasta moele, jaekaubandusele ja teisele puu märgi aladele. Seevastu põllumajandusele, ehitusele, kinnisvarale ja ehitusmaterjalidele tuleb pettumust valmistav aasta.
Kui nüüd võtta puhta kullana seda vaadet, siis Tallina börsil võiks olla hea aasta Olympic EG-le ja Tallinkile. Vilets võib aasta olla Tallinna Vee aktsaiale, Merko Ehitusele, Nordeconile, Arco Varale, Pro Kapital Grupile ja Trigon PD-le. Normaalne võiks olla aasta Baltikale ja Tallinna Kaubamajale.
Huumori näiteks võiks pidada näiteks Hiina-Jaapani konfliktist ajendatud Hiina argumenti väikesaarekeste enda omaks pidamisel. Nii prognoositakse, et mõni päev pärast Hiina esimese mehitamata kuukulguri maandumist teatab Peking, et puudub igasugune tõestus USA Apollo kuu missioonist ning Hiina kuulutab ressursirikka Maa kaaslase iidsetest aegadest pühaks Hiina territooriumiks.
2012. aasta suunad tabati nihkega ära
Eelmisel aastal liikus Hongkongi börsiindeks Hang Seng suure osa ajast küllalt sarnaselt CLSA Feng Shui indeksi prognoosituga. Börs alustas 2012. Hiina aastat suhteliselt kõrgelt ja langes kuni põhja tegemiseni juuni languses. Feng Shui meistrid ootasid põhja tegemist augustis ehk kaks kuud hiljem. Sealt maalt tõusis aktsiaturg laias laastus Hiina aasta lõpuni. Feng Shui indeksi kohaselt pidi börs tõusma jaanuarini ja siis viimasel kuul veidi tõusust järele andma. Seda aga ei juhtunud, börs jätkas tõusu.
Vaata paberlehes graafikult, millised kuud on maoaastal investeerimisel head ja millised halvad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.