Aastakõnes olukorrast riigis, kus USA president Barack Obama visandas oma teise ametiaja prioriteedid, kuulutas ta välja ka USA ja ELi vabakaubanduskõnelused.
See on kauaoodatud algatus, mis teeb uuesti kaubandusest selle veduri, millega arenenud suured tööstusriigid oma majanduse kiiremale kasvule loodavad saada.
„Täna annan ma teada, et me käivitame kõnelused ulatuslikuks transatlantiliseks kaubanduse ja investeeringute alaseks partnerluseks Euroopa Liiduga, kuna vaba ja aus kaubandus kindlustab Ameerikas miljonid hea palgaga Ameerika töökohad,“ ütles Obama.
Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso teatas omalt poolt, et vabakaubanduskõnelused ei sea tulevikus standardeid mitte ainult ELi ja USA vahelisele kaubandusele ja investeeringutele, vaid kaubandusreeglite arengule terves maailmas.
Samal ajal plaanib Obama administratsioon lõpule viia ka kõnelused Vaikse ookeani regiooni kümne riigiga ja suurendada USA rolli tööstuskeskusena.
2011. aastal hinnati kaubanduse ja investeeringute maht agentuuri Bloomberg andmeil USA ja ELi vahel 4,5 triljonile dollarile. Mitmeid vaidlusküsimusi on aga põhjustanud põllumajandustoetused, toiduohutuse teemad ja mitmed muud regulatsioonid.
USA ja ELi läbirääkijad on töötanud võimaliku kokkuleppe kallal 2011. aasta lõpust. Juunis avaldati vahearuanne, lõpparuanne veel viibib.
Äriringkonnad ärgitavad Obama administratsiooni kokkulepet saavutama. Veebruari alguses Münchenis julgeolekukonverentsil osalenud asepresident Joe Biden ütles, et lepe on saavutatav. „Küsimus on nüüd selles, kas on olemas poliitiline tahe pikalt püsinud erimeelsusi lahendada,“ ütles ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
ELi ja USA vabakaubanduskõneluste eile algama pidanud uus voor jäi ära, kuna eelarvevaidlustest põhjustatud USA valitsuse osalise tööseisaku tõttu ei saanud USA valitsus oma läbirääkijaid Brüsselisse saata.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.