Saksamaa pealekäimisel saab euroala alaline päästemehhanism ESM ilmselt vaid väga piiratud volitused euroala raskustes pankade rekapitaliseerimiseks otse, ilma et panga n.ö koduriigi võlataak sellest kasvaks.
„Ärge oodake, et pankade rekapitaliseerimisest otse saab uus võluvits,“ ütles agentuurile Bloomberg ING panga ökonomist Carsten Brzeski. „See maht saab olema väga piiratud. Pankade rekapitaliseerimine ESMist otse saab olema väga, väga viimane laenu saamise võimalus.“
Seda andis läinud nädalal mõista Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble.
„Selle asja eesmärk (rekapitaliseerimine ESMist otse – toim.) on lüüa riigi võlg lahku pangandussektori riskidest,“ ütles Schäuble läinud nädalal pärast rahandusministrite kohtumist. „See ei saa aga tähendada pangandussektori riskide üle kandmist ühe riigi võlakoormast ühisesse koormasse,“ jätkas ta.
Teisisõnu püütakse piire seada sellele, kui suurt osa fondi 500 mld euro suurusest mahust saaks kasutada pankade rekapitaliseerimiseks. Mida väiksem on see maht, seda keerulisem on turge veenda, et võlgades riigid on pankadest käivituda võiva kriisipöörise eest kaitstud.
Just pankade ja riikide võlaprobleemide lahutamine, et need üksteist vastastikku ei võimendaks, oli läinud aasta juuni Ülemkogult üks olulisemaid otsuseid kriisile lahenduste otsimisel.
Schäuble sõnul valitseb üksmeel, et rohkem ei võiks ESM pankade rekapitaliseerimiseks eraldada kui on fondi enda sissemakstud kapitali osa. Ehk siis 80 mld eurot. Paralleelselt kaalutakse võimalust luua pankade rekapitaliseerimiseks ESMi juurde eraldi allüksus, mis võimaldaks kaasata ka erakapitali.
Reeglid ESMi vahendite kasutamiseks peaks paika saama selle aasta suveks. Lisaks on pankade otsekapitaliseerimise tingimuseks ühtse pangandusjärelevalve olemasolu, mis käivitub kõige varem tuleva aasta märtsist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Soome peaminister ja Saksamaa rahandusminister on sel nädalal selge sõnaga välja öelnud, et pankade rekapitaliseerimine euroala alalisest päästefondist ESM otse, ilma riigi laenukoormat kasvatamata, peab jääma tagumiseks võimaluseks, kui muud teed on ammendunud.
Euroala alaline päästemehhanism ESM saab Hispaania pankadele abilaenu anda otse, otsustasid ELi valitsusjuhid Brüsselis Ülemkogu esimese tööpäeva lõpuks.
Reedel tehti Brüsselis euro jaoks ootamatult olulisi otsuseid, mida Euroopa Keskpank võib sel nädalal toestada intressimäärade kärpega.
Euro pääsemine kõige hullemast on toonud uue häda – juba kostab kaebamist, et liiga tugev euro ei lase Euroopa majandusel jalule tõusta.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.