Täna kiitis valitsus heaks eelnõu, millega pikendatakse esitajate autoriõiguste kaitset 20 aasta võrra 70 aastani.
Justiitsminister Hanno Pevkuri sõnul on muudatuse eesmärk kaitsta esitajate õigusi. „Muutuvas maailmas, kus tulevased staarid alustavad karjääri juba varases nooruses, ei kaitse praegu direktiiviga kehtestatud 50aastane tähtaeg enam teoste esitusi kogu esitaja eluaja. Selleks soovime viia esitaja kaitse pikkuse vastavusse tegelikkusega ja pikendada fonogrammide kaitse tähtaega 20 aasta võrra ehk 70 aastani,“ lausus Pevkur.
Muudatus mõjutab nii põhiesitajaid, kes saavad esituse eest autoritasu, kui ka kõrvalesitajaid ehk anonüümseid stuudiomuusikuid, kes on oma ainuõigustest loobunud või selle ühekordse tasu eest üle andnud.
Saavutamaks tasakaal plaadifirmade ja põhiesitajate kasumi ning kõrvalesitajate sotsiaalsete vajaduste vahel, hõlmavad direktiivi muudatused ka teatavaid täiendavaid meetmeid. Näiteks lisatakse esitajate ja fonogrammitootjate vahel sõlmitavatesse lepingutesse klausel, mis võimaldab esitajatel leping üles öelda ning edaspidi ise esitluse üle otsustada, kui fonogrammitootja ei soovi pärast esialgset 50-aastast kaitsetähtaega enam esitust avaldada.
Samas saab lepinguid pikendada ainult nende esituste ja helisalvestiste osas, mille esmane 50aastane kaitsetähtaeg ei ole direktiivis sätestatud kuupäeva seisuga lõppenud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.