“Praegune olukord toetab levinud arvamust, et raskustes Eesti firmajuht topib alati enne pankrotti kohvrid raha täis ja laseb tagaukse kaudu jalga nii, et kellelegi midagi ei jääks,” ütles Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger, tutvustades eile eelmise aasta pankrotte käsitlevat uuringut.
Uuringust selgus, et võrreldes 2011. aastaga kahanes pankrotistunud ettevõtete arv eelmisel aastal 20,5 protsenti ehk 128 ettevõtte võrra. Juba teist aastat järjest on see arv hoogsalt kahanenud.
Majutuses-toitlustuses pankrotistus 7,2 ettevõtet tuhandest, ehituses peaaegu 6. Töötlevas tööstuses pankrotistus tuhandest ligi 5 ettevõtet.
Kõige stabiilsemad valdkonnad olid energia, vee- ja prügimajandus, tervishoid, mäetööstus ja avalik haldus.
Geograafiliselt olid kõrgema pankrotistumise tasemega Pärnu, Harju ja Saare maakond. Tuhande ettevõtte kohta oli seal vastavalt 4,24, 3,37 ja 3,27 pankrotti. Enamikus maakondades on pankrottide arv vähenenud.
Jõgevamaal ja Hiiumaal oli ainult üks pankrot terve aasta peale, Põlvamaal kaks.
Tasub teada
Tüüpiline pankrotiettevõte
Müügitulu alla 0,5 miljoni euro.Üliväike firma. Alla 4 töötaja.Majandustulemuste varjamine: 2012. aastal pankrotistunud ettevõtetest 41,4 protsenti ei saanud viimase 4–5 aasta jooksul Krediidiinfolt krediidireitingut väheste või puudulike andmete tõttu.Suurenenud lühiajaliste kohustuste summa, laenud.väheneb või praktiliselt olematu omakapitali osakaal.Kahjum viimase kahe-kolme tegutsemisaasta jooksul.Nõrgad likviidsusnäitajad, eriti viimasel kahel aastal.Maksuvõlg.Nõrk Krediidiinfo reiting.Kohustusi rohkem kui varasid, enam kui pooltel pankrottidel.
Seotud lood
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.