Ravimiseaduse muutmise eelnõusse lisandus poole menetluse ajal "üllatusettepanek", mis teenib ravimimüüjate sõnul selgelt ravimitootjate huve.
Lisaks takistab see müüjate hinnangul vabakaubandust ning on vastuolus Euroopa õigusega.
Seaduseelunõusse, mis tegeleb peamiselt ravimite internetimüügi ja võltsravimite vastase võitlusega, lisas sotsiaalministeerium punkti, mille järgi on hinnakokkulepetega ravimite väljavedu Eestist lubatud vaid ravimitootja või müügiloa hoidja nõusolekul. Peale selle on ravimiametil on õigus peatada ravimi väljavedu, "kui see on vajalik rahvatervise kaitse huvides". Sellise üllatusettepaneku tegi ministeerium pärast seda, kui eelnõu oli läbinud juba nii kooskõlatusringi ministeeriumites kui ka esimese lugemise.
Äripäevaga rääkinud ravimimüüjad näevad seadusmuudatuse taga Ravimitootjate Liidu kõrvu. Nende sõnul on ravimitootjad huvitatud ekspordikeelust, sest nii takistatakse odavamate ehk paralleelkaubanduse ravimite liikumist riikidesse, mille turul on ees kallimad sarnased ravimid. Seeläbi saavad ravimitootjad hindu dikteerida.
Peale selle on muudatusettepanek üllatuslik seetõttu, et Eesti ravimimüüjate ekspordimahud on marginaalsed, mistõttu pole see küsimus kuigi aktuaalne.
Miks punkt ravimiameti hinnangul hea on, ja milliseid argumente toovad selgituseks ravimite tootjad ja müüjad, loe tänasest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.