Eestis müüdi veiselihakonserve, millest leiti hobuseliha.
Saksamaal tehtud analüüsist selgus, et ühe proovi puhul tuvastati tootel märgistamata hobuseliha sisaldus. Hobuseliha sisaldasid Läti ettevõtte „Kursu Zeme“ veiselihakonservid „Beef stewed military quality“ (320g, valmistatud 12.12.2012, kõlblik kuni 12.12.2014). Sama ettevõtte toodangust on märgistusel kajastamata hobuseliha tuvastanud ka Saksamaa ja Leedu.
Tänane Äripäev kirjutab, et Läti tehases Kuršu Zeme toodetud lihakonservid käisid Eesti ettevõtteid pidi nagu kuumad kartulid, kuni lõpuks jõudsid Maxima kauplusteni. Vahendajate hulgas pole kaugeltki nimekaid hulgimüüjaid, vaid ka korteritesse registreeritud verivärsked ettevõtted, millel puudub läbipaistev taust.
Eesti toidutööstuste ja jaekettide esindajad kinnitasid, et kauba käänuline teekond läbi erinevate tundmatute firmade pole tavapärane ning tekitab küsimusi.
Märtsi alguses lasi amet võtta analüüsimiseks kümme proovi Eestis müüdavatest toodetest, mis märgistuse järgi ei sisaldanud hobuseliha. „Hobuseliha sisaldust ei tuvastatud Rootsi, Poola ja Iiri päritolu hamburgeripihvides, Läti päritolu hinkaalides, Itaalia päritolu pastakastmes, Prantsuse päritolu veiselihakonservides, Poola päritolu hakklihas ning kahe Läti ettevõtte veiselihakonservides,“ rääkis Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel.
„Vastavalt kiirhoiatussüsteemi RASFF kaudu saadud infoteatele peatas Harjumaa Veterinaarkeskus 6. märtsil ettevõtte lihakonservide müügi ja kohustas maaletoojat tooted turult tagasi kutsuma,“ lisas Ago Pärtel. Praeguseks on maaletooja tagastanud tootjale 7200 karpi erinevate partiidena toodetud konservi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Komisjon avaldas eile DNA testide tulemused, mille eesmärk oli välja selgitada hobuseliha sisaldus väidetavates veiselihatoodetes.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.