Euroopa Komisjon avaldas eile DNA testide tulemused, mille eesmärk oli välja selgitada hobuseliha sisaldus väidetavates veiselihatoodetes.
Protsentuaalselt kõige enam näitasid hobuseliha sisaldust Prantsusmaa lihatoodetest võetud proovid – positiivse tulemuse andis üks igast kaheksast proovist ehk 13%. Kokku tehti Prantsusmaal 353 testi. Teisel kohal oli Kreeka 12,5%ga - kokku tehti seal 288 testi.
Eesti puhul näitas hobuse DNA sisaldust üks test üheteistkümnest. Lätis võetud 70 proovist näitas hobuseliha sisaldust seitse, Leedus tehtud 53 testist neli.
Võrdluseks näitas Saksamaal võetud 878 proovist hobuseliha sisaldust 3,3%, Hollandis oli protsent väiksem kui üks.
Prantsusmaa toiduainetetööstuse organisatsiooni ANIA juht Jean-Rene Buisson möönis agentuurile Reuters, et testi tulemused kahjustavad Prantsuse lihatööstuse imagot. Samas märkis ta, et oluline oleks teada ka seda, kui suurt hobuseliha sisaldust testid näitasid. Siis saaks rohkem selgust, kas hobuseliha oli tootesse pandud sihilikult asendusainena või võis see töötlemisel juhuslikult tootesse sattuda. Seda Euroopa Komisjoni testitulemused ei näita.
Euroopa Liidu peale tervikuna tuvastati hobuse DNA-d vähem kui 5% võetud proovidest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestis müüdi veiselihakonserve, millest leiti hobuseliha.
Tänane Äripäev kirjeldab hobuseliha sisaldanud veiselihakonservide jõudmist Läti tööstusest poeketi Maxima lettidele. Mingil põhjusel on suure jaeketi ja toiduainetööstuse vahelüliks mitu väikefirmat, kaks neist registreeritud Koplis asuvasse korterisse. Maxima ise ei näe sellises tarneahelas midagi imelikku.
Kala ja mereandide tarbimine kasvab järjest, kuid samal ajal näitavad uuringud, et kalatoodete koostis ei pruugi olla üldsegi see, mis pakendil lubatud.
Nõo Lihatööstuse hobuselihaskandaali on segatud Ungari lihaärimees, Prantsusmaa suurtööstus ja Itaalia ning Iirimaa tapamajad.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.