Pikalt kinni olnud Küprose pangad peaksid uksed avama homme, kuid et raha arvetelt kohe minema ei jookseks, kehtestab valitsus tavatu sammuna rahaliidu riigi jaoks kapitali vabale liikumisele piirangud.
Küprose pangad on olnud suletud eurogrupi kohtumisest 16. märtsil, mil otsustati osa raha Küprose panganduse restruktureerimiseks võtta hoiustajatelt. Eile ütles Küprose keskpanga juht Panicos Demetriades, et ilmselt tuleb homsest, kui pangad uuesti uksed avavad, kapitali liikumisele piirangud kehtestada.
„Poliitikute vusserdamise tõttu on meil nüüd euroalal esimesed kapitalipiirangud,“ ütles Brüsseli Bruegeli mõttekoja teadur Nicolas Vernon agentuurile Bloomberg. „Ja mis tähendab ajutiselt? Kui asjad lähevad nii nagu Islandil, siis võib see ajutine kesta aastaid.“
Islandil 2008. a pangakrahhis krooni stabiliseerimiseks kehtestatud kapitalipiirangud on jõus tänaseni. Riigis käivad arutelud, kas Islandi kroon enam vabalt kaubeldava kursiga kunagi naasebki.
Täpsemat teavet piirangute iseloomust oodatakse täna. Läinud nädalal andis Küprose parlament keskpangale ja rahandusministrile ulatuslikud volitused sularaha väljavõtule päevalimiitide kehtestamiseks või tähtajaliste hoiuste uueks pikendamiseks, kui tähtaeg kätte jõuab. Samuti on neil voli piirata uute kontode avamist, krediit- ja deebetkaardi kasutamist, elektroonilisi ülekandeid panga harukontorite vahel ning sularahata tehinguid.
Ilma nende piiranguteta algaks massiline raha väljavõtmine ja pangad kukuksid peaaegu kohe kokku, ütles endine Saksa keskpanga juht Axel Weber intervjuus Bloombergi telekanalile.
„Rahaliidu jaoks on tegemist tavatu sammuga,“ tunnistas Weber, kes nüüd on UBS panga nõukogu esimehe ametis. „Sisuliselt lõikab see riigi ülejäänud rahaliidust ära. Nii ei ole ilus teha.“
Probleemne on ka Küprose pankade erinev kohtlemine. Kahe suurima panga hoiustajad saavad arvestatava löögi. „See tekitab hulga juriidilisi küsimusi, kuna võrdne kohtlemine on Euroopa Liidus üks neid asju, mida peetakse õiguslikuks normiks.“
Weber möönab, et piirangute kehtestamine kapitali liikumisele võib aidata ära hoida Küprose järsku väljakukkumist euroalalt, millel oleksid veelgi rängemad tagajärjed. „Katastroof on ära hoitud, kuid mõju Küprose majandusele saab olema väga suur,“ ütles Weber. „Pangad muutuvad Euroopa Keskpanga likviidsuslaenudest veelgi enam sõltuvaks, kuna hoiused võetakse suures osas kontodelt välja.“
„Neil on vaja tõsiselt pidavaid piiranguid,“ ütles JP Morgan Chase & Co strateeg Nikolaos Panigirtzoglou. „Vastasel juhul ma ei näe, kuidas see lahkuma kibelev raha vabatahtlikult riiki püsima jääks.“ Venemaa elanike hoiuste suuruseks on hinnatud 31 miljardit eurot, mis moodustab kolmandiku hoiuste kogumahust.
Raha väljavool Küproselt eeldaks seda, et tühiku täidab Euroopa Keskpank, mis on taganud riigi pankadele likviidsuslaene ligi 10 mld euro suuruses mahus. 30 miljardi piiri ületades tuleks Euroopa Keskpangal leevendada nõudeid Küprose pankadelt laenude vastu nõutud tagatistele, ütles Panigirtzoglou. Kui hoiused pankadest välja võetakse ning laenukahjumid Küprosel ja Kreekas kasvavad, riskib Euroopa Keskpank neilt laenudelt kahju kanda.
Kapitalipiirangute kehtestamisega on euroalal korraga ka nüüd kahte liiki eurot – üks Küprosel ja teine väljaspool Küprost. „Ühisraha kogu mõte ongi selles, et raha on üks ja sama ja võib takistamatult riigipiire ületada. Ühes riigis kapitali liikumisele kehtestatud piirangud lõpetavad sellise kokkuleppe,“ ütles Londoni mõttekoja Open Europe ökonomist Raoul Ruparel.
Rahaliitu kuulumine on sisuliselt oma valuuta sidumine teise vääringuga. Kui kurss inflatsiooni tõttu ülehinnatuks muutub, siis tavaliselt järgneb devalveerimine nagu Argentiinas. Ruparel ei välista sama ka Küprosel. „Ülehinnatud euroga kannatab Küprose turism, mis on riigi üks kahest peamisest majandusharust. Teine, pangandus, on kapitali liikumisele kehtestatud kontrollide tõttu nagunii mängust väljas. Mis eelist on siis Küprosel rahaliitu kuulumisest?“ küsis Ruparel.
Sisuliselt polegi Küpros enam rahaliidu liige või on liikmelisus ajutiselt katkenud, märgib Bloombergi analüütik David Powell. Kui 200 000 eurot Küprose pangast ei saa vahetada 200 000 euro vastu Saksa pangas, siis teiste sõnadega ei ole eurod Küprose pangas enam sama väärtusega. "Küprosel on oma, mittekonverteeritav euro," märkis Powell.
Seotud lood
Küpros loodab tuleva aasta jaanuaris ära lõpetada euroala jaoks pretsedenditud piirangud kapitali vabale liikumisele, mis kehtestati, kui Küpros oli sunnitud pangakrahhi vältimiseks euroalalt ja IMFilt abipaketti paluma.
Investeerimispanga Morgan Stanley hinnangul pole Küpros pärast kapitalipiiranguid enam eurotsooni täieõiguslik liige, vahendas Business Insider.
Investor Mark Mobius ütles CNBC-le, et pankrot on ainus tee, millega eurotsooni probleeme lahendada.
Küprose rahandusminister Michael Sarris teatas, et esitas täna riigi presidendile Nicos Anastasiadesele tagasiastumise palve.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?