Pühapäeval esietendub Tallinnas Mustpeade majas Eugene Birmani heliteos „Nostra culpa“, mille loomise ajendiks oli eelmise aasta suvel puhkenud terav sõnavahetus USA majandusteadlase Paul Krugmani ja president Toomas Hendrik Ilvese vahel.
Daugavpilsis sündinud, lapsena koos perega USAsse elama asunud ja tänaseks Eestisse elama tulnud heliloojat Eugene Birmanit ajendas ajakirjanduses enamasti finantsooperiks, tegelikult pigem kantaadiks kvalifitseeruvat heliteost „Nostra culpa“ looma mõistmine, et Ilvese-Krugmani sõnavahetus ületas nn poliitilise ja majandussündmuse piirid ning kujunes kultuuriliseks sündmuseks. „Mõlemad debatis osalenud on ühtaegu nii legendid kui ka suured isiksused, nende kokkupõrge „maailmalavaval“ ongi selline aines, millest sünnivad tänapäevased heliteosed,“ sõnab ta. Põhjuseks, miks nii eestlastel kui ka lätlastel on kärpemeetmetega kohanemine kergemalt läinud kui nn vanal Euroopal, peab ta okupatsioonikogemust: „Eestlased on pidanud aastakümneid elama teistsuguse – ja halvema – kasinuse tingimustes.“Heliteose libreto autor on pikemat aega Eestis elanud ameeriklane Scott Diel, kes tegutseb ERRi ingliskeelse portaali ajakirjanikuna ning keda laiem avalikkus tunneb kolumnist Vello Vikerkaare nime all.
Seotud lood
Nobelist Paul Krugman, kes on teravalt kritiseerinud kriisilahendusi Lätis ja Eestis, ründab nüüd Rootsi keskpanga "sadistlikku" rahapoliitikat.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.