Vandudes alla kasvavale survele, teatas täna lõpuks ka Austria valitsus, et on valmis ümber vaatama seadused, mis pole seni võimaldanud teistele liikmesriikidele infot jagada nende kodanike hoiuste kohta Austria pankades.
Austria liitub Luksemburgiga, kes samuti selles asjas hiljuti meelt muutis, ja alustab kõnelusi automaatse infovahetuse käivitamiseks mitteresidentide hoiuste kohta, ütles kantsler Werner Faymann täna Viinis ajakirjanikele, vahendas agentuur Bloomberg.
Siiamaani on Austria ja Luksemburg vetostanud Euroopa Komisjoni ettepanekud hoiustelt teenitud intressitulu ühetaoliseks maksustamiseks Euroopa Liidus väitega, et see õõnestab hoiustajate kaitset.
„Meil oli varem veidi tugevam süsteem kui Luksemburgis, kuid jätkuvas võitluses maksupettuste vastu on seda liiga vähe,“ ütles Faymann pärast valitsuskabineti istungit. „Oleme valmis andmevahetuse üle läbi rääkima.“
Sellise avalduse tegi sotsialistist kantsler valimisaastal – 29. septembril on Austrias valimised. Austria konservatiivid eesotsas asekantsler Michael Spindeleggeriga on seni olnud ulatuslikuma infojagamise vastu.
„Meil on pangasaladus, mis on ankurdatud konstitutsioonis ning mida me toetame ega taha puutuda,“ ütles Austria rahandusminister Maria Fekter enne valitsuse istungit. Ta möönis, et tuleb uurida, kas välismaiste hoiustajate kohta saab infovahetust suurendada.
Ühisel pressikonverentsil Faymanniga ütles Spindelegger, et Austria ei ole maksuparadiis ning et maksudest kõrvalehoidumist tuleb vältida. Ta kinnitas, et konservatiivid toetavad läbirääkimisi infovahetuse suurendamise üle.
Nädalavahetusel ütles Luksemburgi rahandusminister Luc Frieden, et riik on valmis oma senist suhtumist pangasaladusse üle vaatama. Esmaspäeval hoiatas Euroopa Komisjoni maksuvolinik, et Austria riskib selles küsimuses isolatsiooni jääda.
Seni on Austria ja Luksemburg automaatse infovahetuse asemel eelistanud hoiuse intressidelt teatud osa maksuna kinni pidada ja kontoomaniku koduriiki saata, ilma konkreetseid kontoomanikke avalikustamata.
Seotud lood
Umbes sama suur summa kui on kogu Euroopa Liidu eelarve järgmiseks seitsmeks aastaks - ehk triljon eurot, jääb Euroopa Liidu riikidel igal aastal tuluna saamata maksudest kõrvalehoidmise tõttu.
Luksemburg peaminister Jean-Claude Juncker andis täna teada radikaalsest muudatusest riigi panganduspoliitikas – 2015. aasta 1. jaanuarist hakkab riik kontoomanike kohta infot vahendama.
Leedulasest maksuvoliniku Algirdas Šemeta eestvedamisel üritab Euroopa Liit oluliselt piirata ettevõtete ja üksikisikute võimalusi maksude maksmisest kõrvale hoidmiseks ning kindlustada, et ka „virtuaalsed“ rahvusvahelised suurfirmad nagu Facebook või Amazon oma Euroopas teenitud tulult mõistlikult makse maksaksid.
Nüüd, kus isegi Luksemburg on andnud mõista, et on valmis pangasaladuselt loori kergitama ja teiste Euroopa Liidu riikidega välisriikide hoiustajate kohta rohkem infot jagama, on Austrial raske üksi trendile vastu seista, ütles Euroopa Komisjoni maksuvolinik Algirdas Šemeta.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.