Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble kirjutab täna ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos, et pangandusliidu järgmise etapi – ühtse kriisihaldusmehhanismi loomiseks, on vaja ELi aluslepingute muutust.
Schäuble põhjendab, et praegused aluslepingud ei anna ELi institutsioonidele piisavalt volitusi otsuste jõustamiseks, kui kaalul on pankade sulgemine või restruktureerimine ning sellega seotud kulude jaotamine. See eeldab tugevamat juriidilist alust ning sellest möödavaatamine õõnestaks õigusriigi põhimõtteid.
Schäuble annab aru, et aluslepingute muutus on pikk protsess. Nii pakub ta välja vahelahenduse – kriisihaldusmehhanismi loomise kahes etapis. Kriisihaldus hakkaks esmalt toimima liikmesriikide kriisihaldurite võrgustiku näol, kui on täidetud kolm tingimust: ühtne järelevalvemehhanism (mis peaks jõustuma tuleva aasta keskpaigast) on tööle hakanud, kehtestatud on ühtsed kriisihalduse ja hoiusegarantii standardid ning pangad vastavalt Basel III reeglitele rekapitaliseeritud.
„Piiratud muudatused aluslepingus tagavad mitte üksi kindla juriidilise aluse Euroopa kriisihaldusasutusele, vaid võivad luua ka selgema vahe Euroopa Keskpanga järelevalve- ja rahapoliitika kujundamise funktsiooni vahele, mis võimaldaks ka euroalasse mittekuuluvatel riikidel võrdsel alusel järelevalvemehhanismiga liituda,“ kirjutab Schäuble.
Euroopa Komisjon on lubanud juunis esitada oma ettepaneku ühtse kriisihaldusmehhanismi loomisest, mis FT andmeil kätkeks keskset agentuuri, millel oleks liikmesriikide resolutsioonifondide näol ka juurdepääs rahalistele vahenditele.
Kiiret kriisihaldusmehhanismi loomist toetab ka Euroopa Keskpank, mis pelgab, et võib järelevalvet teostama asudes takerduda liikmesriikide suutmatusele või soovimatusele nõrgad pangad restruktureerida või sulgeda.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi osaleb eurogrupi ja ELi rahandusministrite kohtumisel, kus jätkuvad vaidlused selle üle, kes maksab kinni mõne Euroopa panga kollapsi äärele sattumise.
Rahandusminister Jürgen Ligi möönis, et Saksamaa seisukoht, et ilma ELi aluslepingute muutmiseta pole pankade jaoks ühtse kriisihaldusmehhanismi loomiseks vajalikku juriidilist alust, võib protsessi takerdada.
Euroopa Keskpank avaldas täna oma arvamuse, milline võiks välja näha loodava pangandusliidu ühtne kriisihaldusmehhanism.
Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles viimati, et Euroopa pangandusliidule parema õigusliku aluse loomiseks on vaja muuta ELi aluslepinguid ehk lepinguid, mille alusel kogu liit toimib. Schäuble avaldus peegeldab Saksa valitsuse huvi ELi tugevasti reformida, et vältida uut rahanduskriisi ning olukordi, kus tuleb taas teisi eurotsooni riike laenudega aidata.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.