Rahandusminister Jürgen Ligi ütles riigikogule tuleva aasta eelarvet esitledes, et iga riigieelarve tähtsaim küsimus on tema konservatiivsus ja jätkusuutlikkus ning need on eelarves tagatud.
Ligi sõnul on riigieelarve eesmärk rahastada riigi ülesandeid majanduskeskkonda stabiliseerival moel. „Valitsus peab sellest põhimõttest kinni ning keskendub kulude sisulist jõukohasust mõõtvale struktuurse tasakaalu näitajale nagu kogu Euroopa. Oleme suutnud hoida väikest struktuurset ülejääki alates 2009. aastast, järgmise aasta struktuurne ülejääk on 0,7 protsenti,“ selgitas Ligi.
Ministri sõnul kipub väike riik objektiivselt olema suhteliselt kallim, mistõttu vastutus iga euro täpse suunamise eest on suurem. „Oleme järginud põhimõtet teha vajaduspõhiselt sotsiaalkulutusi, mis on eelarve suurim osa, ning suutnud hoida palgakulud riigiaparaadile oma väiksusele vaatamata keskmised, 10,8 protsenti SKPst.“
„2014. aasta eelarvet on põhjusega nimetatud ka sotsiaalseks,“ märkis minister. „Keskmine pension kasvab 6 aasta kohta enim, 5,8 protsenti, mis tõenäoliselt on Euroopa kiireim tõus.“ Kasvavad ka II pensionisamba maksete, õppetoetuste, sotsiaaltoetuste saajate eest makstava sotsiaalmaksu ja vajaduspõhise peretoetuste kulud.
Järgmisel aastal on riigil eelnõu järgi kasutada 8 miljardit eurot, mis on võrreldes tänavusega 349 miljonit enam. Riigieelarve kulusid on järgmisel aastal planeeritud 8,06 miljardit eurot. Võrreldes selle aastaga kasvavad need 377 miljonit ehk 4,9 protsenti.
Seotud lood
Peaminister Andrus Ansip andis täna riigikogule üle 2014. aasta riigieelarve eelnõu, iseloomustades seda kui ettepoole vaatavat ja sotsiaalselt vastutustundlikku.
Riigieelarve tulud kasvavad majandusega samas tempos, tasakaalustamatusi siin silma ei hakka, kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi tuleva aasta riigieelarvet.
Valitsus kiitis täna heaks tuleva aasta riigieelarve. „Maksupoliitika põhimõtted ei muutu, märksõnadeks on ikka stabiilsus, lihtsus, läbipaistvus, erandite vähesus,“ kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi.
Valitsus kiitis tänasel istungil heaks järgmise aasta riigieelarve, mille järgi kasvavad valitsemisalade palgakulud ning suureneb keskmine pension.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?