Norra uus valitsus palub finantsinspektsioonile saadetud kirjas hinnata, kas kuumava turu jahutuseks omal ajal eluasemelaenudele kehtestatud piirangud ei pidurda liigselt elamispindade turu arengut.
Üle tuleb vaadata 2011. aastast jõus juhised, mille järgi ei või laenu maht ületada 85% soetatava vara maksumusest, vahendab Bloomberg.
"Need soovitused peavad olema piisavalt paindlikud, et laenu soovija saaks arvestada, et ta pangast kinnisvaralaenu saab," ütles riigi uus rahandusminister, esmakordselt valitsusse pääsenud Progressipartei juht Siv Jensen. "Oleme palunud hinnangut kindluse jaoks, et reeglid on piisavalt paindlikud arvestamaks eluaseme soetaja võimet laen tagasi maksta."
Konservatiivide juhitud valitsuskoalitsiooni üks valimislubadusi oli leevendada eluasemelaenu piiranguid.
Norra valitsus on tänu riiklikule naftafondile võlavaba, kuid Norra tarbijate laenukoormus ületab kasutada oleva tulu juba peaaegu kaks korda. See on ajanud kinnisvara hinnad rekordkõrgeks. Mullistuste eest on hoiatanud nii finantsinspektsioon kui IMF.
Piirangute jõustamisest on Norra kinnisvaraturg ilmutanud jahtumise märke – septembris tõusid hinnad vaid 2,6%.
Norra majanduskasv võtab hoogu maha. Kõrge laenukoormus piirab eratarbimist, tugev kroon eksporti. Keskpanga prognoosi järgi kasvab Norra majandus (ilma nafta ja gaasisektorita) tänavu 1,75% läinud aasta 3,4% suuruse kasvu järel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Esimest korda 2008. a aastast prognoositakse Norra kuumaval kinnisvaraturul hindade langust.
Euroala majandus on pöördunud kasvule, finantsturgudel on pinged leevenenud ja edeneb Euroopa pangandusliidu loomine, vahendab Eesti Pank oma pressiteates.
Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimees Argo Saul usub, et Eesti ehitusettevõtete ja puitmajatootjate mahud Norra turul lähiaastatel pigem suurenevad, hoolimata hoiatustest, et Norra kinnisvaraturul on juba mullistuse ohud.
Euroopa väikseim tööpuudus ja kõrgeimad palgad ei taga Norra peaministrile valijate mandaati kolmandakski ametiajaks.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.