AS Liviko juhatuse esimehe Janek Kalvi hinnangul muudab miinimumhind alkoholi kallimaks.
"Alkoholi hinda ja selle kaudu tarbimist on tavaks mõjutada aktsiisi kaudu," selgitas Kalvi. "Liviko pooldab lihtsat, selget ja nö tõenduspõhist maksustamist, mis tähendab iga absoluutalkoholi protsendi ühetaolist maksustamist alkoholiaktsiisiga."
Alkoholiühikule miinimumhinna kehtestamisel muutub alkohol Kalvi hinnangul tarbija jaoks kallimaks, sama mõju on alkoholiaktsiiside võrdsustamisel absoluutalkoholi sisalduse alusel. "Erinevus on selles, et aktsiisi tõstmise puhul saab täiendava raha riik, miinimumhinna kehtestamisel tuleb täiendav raha kellegi teise kukrusse. Sellest seisukohast lähtudes jääb mulle ministri entusiasm arusaamatuks."
Minister Taavi Rõivas on alkoholi miinimumhinna kehtestamist pidanud kaalumist väärt ideeks. Arutamist väärt teemaks peab seda ka Saku õlletehase juht Margus Kastein.
Kastein kirjutab tänases Äripäevas: "Liberaalse majandusvaate pooldajana leian, et selline samm oleks sekkumine vabasse konkurentsi. Aga kui küsimuseks on rahva tervis ja see samm aitaks absoluutalkoholi tarbimist vähendada, siis on ka kõnealune uudne idee kaalumist väärt."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Õlle aktsiisi võrdsustamine viina aktsiisiga tõstaks õllepudeli hinda 45-75%, näitab Saku Õlletehase analüüs.
Alkoholile miinimumhinna kehtestamine ei vähendaks selle tarbimist, ütles ASi Selver direktor Andres Heinver.
ASi Liviko juhataja Janek Kalvi soovitab tänases kirjas riigikogu liikmeile lisada täiendava tuluna järgmise aasta eelarvesse 51 miljonit eurot alkoholi aktsiisi ja kümme miljonit täiendavat käibemaksu.
Alkoholi miinimumhinna kehtestamise idee on Kanadast ja Suurbritanniast alguse saanud üsna radikaalne initsiatiiv, mille eesmärk on vähendada arutute hindadega sooduspakkumisi jaekauplustes ning seeläbi piirata ostetavaid alkoholikoguseid, kirjutab Saku õlletehase juht Margus Kastein.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.