Õlle aktsiisi võrdsustamine viina aktsiisiga tõstaks õllepudeli hinda 45-75%, näitab Saku Õlletehase analüüs.
"Ma ei saa aru, miks tahab keegi näidata, et Eesti tarbija on rumal ja rikas? Ei ole! Meie inimesed oskavad arvutada ning teevad säästlikke valikuid," ütles Saku Õlletehase juht Margus Kastein pressiteates.
"Spekuleerides mõttega võrdsustada kange alkoholi ja õlle aktsiis, jõuame olukorda, kus pudel odavat viina maksab sama palju kui kolm õlut. See oleks tarbimise mõjutajana väga ohtlik tase," lisas ta.
Saku Originaali pudeli hind tõuseks viinaga võrdse aktsiisi puhul ligi 45% ja kange õlle, näiteks Tauruse hind 75%.
Kasteini sõnul pole tõsi meedias eile ringelnud väide, et ühel tasemel viina- ja õlleaktsiis kergitaks pudeli Originaali hinda 24 senti. "Siin on tehtud oluline arvutusviga. Arvestamata on jäänud käibemaks ning kaubanduse juurdehindlus. Tegelik hinnatõus oleks peaaegu 40 senti – see on rohkem kui kolmandik praegusest õllepudeli hinnast," märkis ta.
Eesti on kange alkoholi osakaalu poolest absoluutalkoholi tarbimises Euroopas esikohal. Konjunktuuriinstituudi mulluse statistika põhjal moodustab Eestis kange alkohol 41% täiskasvanute absoluutse alkoholi tarbimisest. Naabrite soomlaste juures on kange alkoholi osa ligi 28%. Õlle aktsiisi lähendamine viina aktsiisile tõstaks omakorda kange alkoholi tarbimist.
Saku Õlletehase arvutuskäik Originaali hinnatõusu kohta (õlle ja viina aktsiisimäära võrdsustamisel):
* Keskmine Saku Originaali pudeli hind ketikauplustes on praegu 89 senti,
* 24 senti oleks aktsiiside võrdsustamisel puhas aktsiisitõusu mõju, millele tegelikus hinnakujundused lisandub käibemaks (20%) ja kaubanduse juurdehindlus. Kogu tõus on seega ligi 40 senti.
* Saku Originaali pudel hakkab maksma ca 1,29 eurot (hinnatõus 45%).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Järsult kasvanud alkoholi sissevedu Eestist sunnib Soome valitsust uuesti kaaluma kevadel välja hõigatud alkoholiaktsiisi tõstmise plaani, kirjutab Kauppalehti.
AS Liviko juhatuse esimehe Janek Kalvi hinnangul muudab miinimumhind alkoholi kallimaks.
Tuleva aasta eelarves plaanib Rootsi valitsus uut raundi alkoholiaktsiiside tõusu.
Lahjade alkohoolsete jookide aktsiisi tõstmisest kange alkoholiga samale tasemele kaotaksid enim õlletootjad.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.