Neli päeva väldanud kommunistliku partei pleenum, millelt oodati Hiina uue majanduskursi mahamärkimist, lõppes kommünikeega, mis lubab turgudele "määravat rolli", kuid kinnitab sealsamas majanduses riigi jätkuvat domineerimist.
Kommünikees on vähe detaile ja palju loosungeid, mis ei andnud suuremat selgust ei analüütikutele ega tavakodanikele, nendib Wall Street Journal oma kokkuvõttes. Konkreetsete plaanide asemel räägitakse rohkem vajadusest "julgustada, toetada ja juhendada" mitteriiklikku sektorit, kinnitades samas majanduses riigiettevõtete juhtivat rolli.
"Jääb näha, kas teod on sama kõlavad kui sõnad," kommenteeris agentuurile Bloomberg Daiwa Capital Marketsi ökonomist Kevin Lai. "Reformid tulevad, kuid need ei lähe piisavalt kaugele, et riigifirmade erihuvide vastu saada."
Aasia börsid olid pleenumitulemuste avalikustamise järel languses, kajastades pettumust.
5000 tähemärgiga dokumendis on 59 viidet reformile, 37 viidet arengule ja 28 viidet sotsialismile. Sõna finants on kasutatud ühe korra, on kokku lugenud agentuur Bloomberg. WSJ lisab, et erasektorit pole nimetatud kordagi, niisamuti finantssektori liberaliseerimist ega ühiskonna jätkuvat urbaniseerumist. Viimane on kummaline, sest linnastumise ergutamine on olnud üks peaminister Li Keqiangi prioriteete.
Dokument kutsub üles vähendama piiranguid investeeringutele, põllupidajatele suuremat omandiõiguste andmist, looma läbipaistvamat süsteemi kohalike ja riiklike maksude kehtestamiseks ja maksuraha kulutamiseks. Detailsem dokument peaks välja tulema lähipäevil või -nädalatel.
"Suund on õige, seda saab öelda," ütles RBSi Hiina ökonomist Louis Kuijis. "Sõnastus on osaliselt muutunud, kuid ideed ei ole kuigi uued."
USA rahandusminister Jacob J. Lew, kes sel nädalal Hiina visiidile sõidab, nentis samuti, et üldsõnaline kommünikee jätab paljud küsimused veel vastuseta. "See kaldub rohkem turupõhise poliitika suunas," ütles Lew CNBC-le. "Vaatame, mis detailid toovad."
Analüütikud hindavad positiivseks spetsiaalse komisjoni loomist, mis hakkab reformide läbiviimist planeerima ja koordineerima. See võib aidata kergemini juurdunud erihuvidele vastu saada, ütles Louis Kuijis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Hiina avas nädalavahetusel Shanghais uue vabatsooni, et eksperimenteerida kapitali vabama liikumise ja muude reformidega, mis aitaksid majanduskasvu üleval hoida.
Maailmaturud on täna ootel, mida teeb Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi, kuid pikas vaates on maailmamajanduse jaoks veelgi olulisem tähele panna laupäeval Pekingis algavat Hiina kommunistliku partei kolmandat pleenumit, mis paneb lähikümnenditeks paika Hiina majanduspoliitika kursi.
Hiina kommunistlik partei muutis eelmisel nädalal senist ühe lapse poliitikat. Riikliku uudisteagentuuri Xinhua teatel võivad paarid saada nüüd kaks last, kui üks lapsevanemaist on oma peres olnud ainuke laps.
Hiina müüs 50-aastase tähtajaga võlakirju rekordkõrge tootlusega ning see võib näidata investorite meelestatust Hiina valitsuse nö uue ajastu kohta.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.